ΑΕΚ – Ιωνικός 92-75: Παράσταση για ένα ρόλο, με πρωταγωνιστή τον Κίνο Κολόμ… (video)

Εύκολη επικράτηση για την Ένωση, με τον «μαέστρο» της Κίνο Κολόμ να δίνει άλλη μία παράσταση στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Στο 8-9 ανέβηκε η ΑΕΚ, με τον ουραγό Ιωνικό να μένει στις 3 νίκες.

Η Ένωση δεν άργησε πολύ να πάρει τα ηνία του αγώνα, καθώς μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, επέβαλλε τον ρυθμό της φτάνοντας να προηγηθεί και με +11 πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (26-15 στο 10’). Καθοριστικός ο Ισπανός γκαρντ Κίνο Κολόμ, που σε άλλη μια αναμέτρηση της Basket League, ήταν «μαγικός» τόσο σε σκορ όσο και σε δημιουργία, προσφέροντας θεαματικές φάσεις…

Ο Ιωνικός έδειξε να αντιδράει στο ξεκίνημα του 2ου δεκαλέπτου, μειώνοντας προσωρινά στους 5 (26-21 στο 11’), όμως η ΑΕΚ παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ δεν τον άφησε να πλησιάσει περισσότερο. Η διαφορά ποιότητας ήταν εμφανής, με την Ένωση, που έχει πλέον τα περισσότερα μέλη του ρόστερ της διαθέσιμα, να βρίσκει τις λύσεις που την έφεραν μέχρι και στο +15 πριν τη συμπλήρωση του ημιχρόνου (47-32 στο 18’).

Το ματς κρίθηκε οριστικά υπέρ της ομάδας του Στέφανου Δέδα στο 3ο δεκάλεπτο, με το επιμέρους σκορ να… γράφει 26-12. Ένα σερί 10-0 για την ΑΕΚ στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου άνοιξε την ψαλίδα, με τον Κολόμ να έχει δύο τρίποντα σε αυτό το διάστημα, φέρνοντας την Ένωση στο +16 (57-41 στο 24’), αναγκάζοντας τον Σεγκούρα να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ.

Η διαφορά συνεχώς αυξανόταν, φτάνοντας στο +20 αλλά και το +28 στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου (79-51 στο 31’), με τα τελευταία 15 λεπτά να αποκτούν διαδικαστικό χαρακτήρα… Η ΑΕΚ έβγαλε κάποιες εντυπωσιακές φάσεις σε αυτό το διάστημα, με τον Νίκο Παππά να κάνει το… κομμάτι του, μοιράζοντας ορισμένες εξεζητημένες αλλά πολύ όμορφες πάσες. Μακράν κορυφαίος του ματς ο Κίνο Κολόμ, με τον Ισπανό πλέι-μέικερ να τελειώνει τον αγώνα με 24 πόντους, 7 ασίστ και 6/7 τρίποντα σε μόλις 25:57 λεπτά συμμετοχής!

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 47-39, 73-51, 92-75