Euroleague Day 29: «Κάζο» για την Μπάρτσα στο Κάουνας, άλμα 8αδας για τη Μονακό του... αγριεμένου Μάικ Τζέιμς

Πράξη δεύτερη για την 29η αγωνιστική της Euroleague, με την «μπλαζέ» Μπαρτσελόνα να γνωρίζει την ήττα από την ανεβασμένη Ζαλγκίρις και τον Μάικ Τζέιμς να οδηγεί από το... χεράκι την Μονακό στα πλέι-οφ!

Ζαλγκίρις Κάουνας - Μπαρτσελόνα 91-84

Αγνώριστη παρουσιάζεται τις τελευταίες εβδομάδες η Ζαλγκίρις, που επικράτησε και της προτωπόρου Μπαρτσελόνα, πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη της στους πέντε τελευταίους αγώνες! Η ατμόσφαιρα ήταν ιδιαίτερα φορτισμένη στο Κάουνας, με τους Λιθουανούς να φοράνε κίτρινες - μπλε εμφανίσεις προς τιμήν των Ουκρανούν που αντιστέκονται στη Ρώσικη εισβολή!
Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς ξεκίνησε πολύ ασχημα σκοράροντας μόλις 3 πόντους στα πρώτα εννέα λεπτά, αλλά κατάφερε να εκμεταλλευτεί την χαλαρότητα των φιλοξενούμενων και να πάρει τα ηνία του αγώνα. Η Ζαλγκίρις το γύρισε ουσιαστικά στη 2η περίοδο με τον πρώην «πράσινο» Λεκάβιτσιους ενώ στην τελευταία περιοδο έτρεξε επιμέρους σκορ 35-21 απέναντι σε μία Μπαρτσελόνα που εμφανίστηκε υπέρ του δέοντος χαλαρή...

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 35-35, 56-63, 91-84

Ζαλγκίρις Κάουνας: Ουέμπστερ 2, Μπλαζέβιτς 2, Λεκάβιτσιους 22 (3), Νέμπο 8, Μινιότα 2, Γιανκούνας, Μιλάκνις 7 (1), Στρέλνιεκς, Γκιφάι 14 (1), Λοβερν 18, Ουλάνοβας 16 (1)

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 2, Έξουμ 4, Σανλί, Μαρτίνεζ, Σμιτ 2, Χέις 2, Λαπροβιτολα 16 (2), Αμπρίνες, Κούριτς 15 (4), Γιοκπουμπάιτις 11 (2), Μίροτις 26 (3), Καλάθης 6

Μονακό – Αναντολού Εφές 102-80

Μεγάλα ζόρια για την Εφές, που γνώρισε την ήττα στο Πριγκιπάτο από την πολύ καλή Μονακό με το εντυπωσιακό 102-80! Οι Μονεγάσκοι έκαναν πολύ σημαντικό βημά για τα πλέι-οφ, με άξονες στο πρώτο ημίχρονο τους Λι, Τζέιμς και Ντιαλό έβαλαν 49 πόντους (49-38) και μαζί τις βάσεις νίκης κόντρα σε μία πολύ χαλαρή και χωρίς ενέργεια στην άμυνα Εφές η οποία ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο έπαιζε απλά για να βγάλει την… υποχρέωση. Αποτέλεσμα να μην μπρέσει να ξαναμπέι στο ματς και να ισοβαθμεί πλέον στην 5η θέση με τη Μπάγερν, ενώ αν συνεχίσει έτσι είναι πιθανό να μπει σε... μπελάδες ακόμα και για τη συμμετοχή της στα πλέι-οφ. Η Μονακό μάλιστα με τον Τζέιμς «στρατηγό», κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά των 21 πόντων που είχε χάσει στο ματς του 1ου γύρου και έτσι υπερτερεί σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους περσινούς τροπαιούχους της Euroleague!

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 49-38, 75-56, 102-80

Μονακό: Λι 14 (2), Μπέικον 8, Τόμας 7 (1), Ντιαλό 19 (2), Μότουμ 3, Μοτιεγιούνας 9, Ουαταρά 4, Χολ 11, Τζέιμς 27 (3)

Αναντολού Εφές: Λάρκιν, Μπομπουά 13 (3), Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι, Μπράιν 10 (2), Μοερμάν 5 (1), Τουντσέρ, Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 25 (3), Άντερσον 2, Πετρούσεβ 6, Ντάνστον 12