Euroleague Day 29: Σέρχιο Γιουλ ο... Χαϊλάντερ!

Πράξη πρώτη για την 29η αγωνιστική της Euroleague, με τη Ρεάλ να επιστρέφει στις νίκες, μετά από μεγάλη ανατροπή επί της Αρμάνι, με τον Σέρχιο Γιουλ να... οργιάζει στο τέλος. Νίκη 8αδας για τον Ερυθρό Αστέρα με την Μακάμπι να κινδυνεύει...

Ρεάλ Μαδρίτης - Αρμάνι Μιλάνο 92-88 (81-81 κ.δ.)

Τεράστια ανατροπή και νίκη για τη Ρεάλ που υπέταξε την Αρμάνι σε ένα σούπερ ντέρμπι τετράδας στη Μαδρίτη, με νεύρα, ένταση, μπασκετάρα και παράταση. Η Αρμάνι παρά τις απουσίες των Σιλντς, Ροντρίγκες και Ντατόμε με πρωταγωνιστές τους Ντιλέινι και Χολ ήταν «αφεντικό» του ματς, αγγίζοντας τη νίκη όμως η «βασίλισσα» κατάφερε να οδηγήσει το ματς παράταση ισοφαρίζοντας σε 81-81 με τρίποντο του εκπληκτικού Γιουλ. Η Ρεάλ πέτυχε μια τεράστια ανατροπή στο τέλος της κανονικής διάρκειας, καθώς βρέθηκε να χάνει με 74-81, σχεδόν 2,5 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρης, αλλά με τον Γιαμπουσέλι να βάζει απίστευτες άμυνες επέστρεψε στο ματς. Ο ίδιος όμως στην τελευταία επίθεση της ομάδας του, έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του, δίνοντας την ευκαιρία στον Ντιλέινι να τελείωσει το ματς, το τρίποντο όμως που επιχείρησε βρήκε στο «σίδερο» με τις δύο ομάδες να μένουν στο 81-81 και να οδηγούνται σε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο έλαμψε, ποιος άλλος, ο φοβερός Γιουλ που κέρδισε μόνος του την ιταλική ομάδα, πετυχαίνοντας τους 12 από τους 16 τελευταίους πόντους της ομάδας του και βάζοντας τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων συνεχόμενων ηττών!

Ρεάλ Μαδρίτης: Ουίλιαμς-Γκος 12, Ερτέλ 8 (2), Ρούντι 2, Αμπάλδε 3 (1), Χάνγκα 2, Ντεκ 15, Πουαριέ 4, Ταβάρες 6, Γιουλ 20 (3), Γιαμπουσέλ 16 (4), Τόμπκινς 4

Αρμάνι Μιλάνο: Μέλι 18 (1), Γκραντ 5 (1), Ταρζιούσκι 2, Ρίτσι 2, Χολ 21 (2), Ντιλέινι 8, Μήτογλου 6, Μπαλντάσο, Ντάνιελς 10 (3), Αλβίτι 8 (1), Χάινς 8

Ερυθρός Αστέρας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 84-77

Ήττα για τη Μακάμπι στο Βελιγράδι, με τους γηπεδούχους να κάνουν καθοριστικό βήμα 8αδας και τον Νόβακ Τζόκοβιτς να το πανηγυρίζει δεόντος, παρέα με τους παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς. Οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας για 4ο ματς μετά την απομάκρυνση Σφαιρόπουλου άμυνα με τα… μάτια έχασαν για 2η φορά φέτος από τον Ερυθρό Αστέρα και πλέον η θέση τους στην 8αδα βρίσκεται υπό αμφισβήτηση. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν από την αρχή εντυπωσιακά (24-10 και 33-19) αλλά μετά το 15ο λεπτό χαλάρωσαν και έδωσαν την ευκαιρία στη Μακάμπι να μειώσει 42-39. «Η ομάδα του λαού» μάλιστα με μπροστάρη τον Νάναλι επέστρεψε και στην 3η περίοδο από το -11 (55-44) όταν προηγήθηκε για πρώτη φορά 60-59 στο 29'. Όμως Κάλινιτς, Ντόμπριτς και Ουόλτερς έτρεξαν 13-0 σερί για τον Αστέρα που ξέφυγε 72-60 (32’12’’) και σφράγισε μια πολύ σημαντική νίκη που τον ξαναβάζει στο «κόλπο» των πλέι-οφ!

Ευθρός Αστέρας: Λαζάρεβιτς 2, Ουόλτερς 12 (2), Νταβίντοβατς 5 (1), Μίτροβιτς 6, Λάζιτς 3 (1), Κάλινιτς 15 (1), Ντόμπριτς 10 (2), Χόλινς 11 (1), Ιβάνοβιτς 7 (2), Ουάιτ 5 (1), Κούζμιτς 8

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ουίλμπεκιν 14 (1), Έβανς 4, Καλέιρο, Ουίλιαμς 13 (3), Ρέινολντς 4, ΝτιΜπαρτολομέο 6 (1), Τόμας 2, Νάναλι 24 (4), Ζίζιτς 10

Βιλερμπάν - Μπασκόνια 69-72

Διπλασίασε τις νίκες της μέσα στην εβδομάδα η Μπασκόνια, που δείχνει να επιστρέφει στο κυνήγι των πλέι-οφ! Μετά την Εφές, ήταν η σειρά της Βιλερμπάν να γνωρίσει την ήττα από τους «ανεβασμένους» Βάσκους, με την ομάδα του Τόνι Πάρκερ να αποχαιρετά μάλλον οριστικά το «τραίνο» της 8αδας. Το ματς ήταν ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο δίλεπτο όταν η Μπασκόνια από το εις βάρος της 64-61 έτρεξε 8-0 σερί, με τους Μπάλντγουιν, Φοντέκιο, Γκιεντράιτις, πέρασε μπροστά με 69-64 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, πετυχαίνοντας μια μεγάλη νίκη.

Βιλερμπάν: Ουεμπανιάμα 9 (1), Λακόμπ 16, Ντιό 5 (1), Νάιτ 2, Γκιστ 6, Οσετκόβσκι 3, Λάιτι 11 (2), Χάουαρντ, Στραζέλ 9 (1), Αντετοκούνμπο 8

Μπασκόνια: Ραϊέστε 2, Μπάλντγουιν 14 (2), Σεντεκέρσκις, Μαρίβκοβιτς 5 (1), Φοντέκιο 12 (1), Ίνοτς 5, Κοστέλο 13 (2), Πίτερς 17 (3), Γκιεντράιτις 4 (1), Κούρουκς