Ελλάδα - Τουρκία 72-71: Παραλίγο... αυτοκτονία για την Εθνική, που σώθηκε χάρη στο «κρύο αίμα» του Παπανικολάου (video)

Τα εύκολα, δύσκολα έκανε η Εθνική μας ομάδα απέναντι στους Τούρκους, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, καθώς από το +15 που προηγήθηκε στην αρχή του 3ου δεκαλέπτου, έφτασε να παίξει τη νίκη κορώνα - γράμματα στο τελευταίο σουτ, όμως η ψυχραιμία του Παπανικολάου από τη γραμμή έφερε τη νίκη που μας ανεβάζει στο 2-1.
Η «επίσημη αγαπημένη» υποδέχτηκε την Τουρκία στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, στο πρώτο από τα δύο παιχνίδια μεταξύ των δύο ομάδων μέσα σε λίγες μέρες, καθώς έπεται το ματς της Δευτέρας 28/2 στην Κωνσταντινούπολη. Οι διεθνείς αν και καρδιοχτύπησαν στο τέλος, πήραν τελικά την πολυπόθητη νίκη με 72-71.

Η Εθνική ξεκίνησε κάπως «μουδιασμένα» το ματς, με κακές επιλογές στην επίθεση και αρκετή αστοχία, δίνοντας τη δυνατότητα στους Τούρκους να πάρουν τα ηνία του σκορ, με μπροστάρη τον αρχηγό της Φενέρμπαχτσε, Μελίχ Μαχμούτογλου, που βρέθηκε σε καλή μέρα. Όσο η ώρα περνούσε οι Τούρκοι έδειχναν να «πατάνε» καλύτερα στο παρκέ. Με την έναρξη μάλιστα του 2ου δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν και με διψήφια διαφορά πόντων (13-23 στο 11').

Η είσοδος του Κώστα Σλούκα που ανέλαβε την οργάνωση, βοήθησε την Εθνική να επιστρέψει γρήγορα, τα ποσοστά από το τρίποντο ανέβηκαν και οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου, έκλεισαν εξαιρετικά το ημίχρονο με επιμέρους σκορ στην 2η περίοδο 27-12. Είναι χαρακτηριστικό πως από το -10, οι διεθνείς κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με +8 (40-32 στο 20'), με τους Αγραβάνη και Παπαγιάννη να έχουν κομβική παρουσία κάτω από τα καλάθια.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, η επίσημη αγαπημένη συνέχισε να παίζει πολύ καλό μπάσκετ και σε συνδιασμό με την αφλογιστία του ηγέτη των ΤούρκωνΣέιν Λάρκιν, αύξησε τη διαφορά μέχρι και στο +15 (52-37 στο 24'). Από εκείνο το σημείο όμως και έπειτα οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και σκοράροντας 17 πόντους σε μόλις 4 λεπτά, με εκπληκτικά ποσοστά και ξαναμπήκαν δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης, φέρνοντας το ματς στα ίσια (56-56 στο 29').

Στο 4ο δεκάλεπτο, η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα, με τον Μουράτο να πετυχαίνει 5 συνεχόμενους πόντους και να αποσπάται στο +9 (65-56 στο 32'), δείχνοντας να «καθαρίζει» τη νίκη. Όμως οι «γείτονες» δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, επέστρεψαν και πάλι, χάρη στην άμυνα ζώνης, εγκλώβισαν την ελληνική επίθεση και κατάφεραν να προηγηθούν στην τελική ευθεία του αγώνα (66-67 στο 37'), με τους διεθνείς μας να μένου χωρίς πόντο για 4 λεπτά! Πλέον όλα ήταν ρευστά και ο πιο ψύχραιμος θα έπαιρνε τη νίκη. Όπως αποδείχθηκε αυτός ήταν ο Κώστας Παπανικολάου, που 3'' πριν το φινάλε ευστόχησε σε 2/2 βολές για να μετατρέψει το 70-71 σε 72-71 και να στείλει τη νίκη σε Ελληνικά χέρια, καθώς το σουτ του Λάρκιν στην εκπνοή βρήκε «σίδερο».

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 40-32, 60-56, 72-21

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Λαρεντζάκης 2 (0/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης 2 (3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 14 (7/10 δίποντα, 0/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μουράτος 10 (1), Αγραβάνης 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίτνεζης 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Μωραΐτης 3 (1), Γόντικας.

Τουρκία (Ενέ): Λάρκιν 10 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Μπιρσέν 9 (1), Γκεγίκ 10 (1), Μαχμούτογλου 21 (3/3 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές), Ουλουμπάι, Μπιτίμ, Σαβάς 6, Οζντεμίρογλου 5 (1), Τουντσέρ 4 (1/6 σουτ), Σιπάχι, Γιασάρ 1