Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 73-81 (τελικό)

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδας για 10η φορά στην ιστορία του αφού επικράτησε στον τελικό του Final-4 που έλαβε χώρα στα "Δύο Αοράκια" στο Ηράκλειο Κρήτης του Παναθηναϊκού.
Τελικό σκορ: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 73-81

Ο Παναθηναϊκός έπαθε ολοκληρωτικό blackout στην 4η περίοδο αφού δεν πέτυχε ούτε ένα εντός πεδιάς καλάθι (0/15 σουτ, 3 λάθη) και ο Ολυμπιακός το εκμεταλλεύτηκε. Έτρεξε ένα εντυπωσιακό 15-0 σερί με άξονες τους Βεζένκοβ, Ντόρσεϊ, ΜακΚίσικ και Μάρτιν, πήρε τον έλεγχο του σκορ και στο φινάλε ήταν ψύχραιμος στις βολές.

3η περίοδος: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 67-58

Ο Παναθηναϊκός με το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ανέβασε τη διαφορά στους 9 πόντους (48-39) και φόρτωσε με έξτρα πίεση τον Ολυμπιακό. Με τον Μέικον δραστήριο και τον Οκάρο καθοριστικό σε άμυνα και επίθεση οι πράσινοι ξέφυγαν ακόμη και με 12 πόντους διαφορά (59-47) στο 24'16'' και διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας μέχρι το τέλος του δεκάλεπτου.

2η περίοδος: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 45-39

Με μπροστάρη τον ασταμάτητο Νεμάνια Νέντοβιτς ο οποίος έχει σημειώσει 19 πόντους ο Παναθηναϊκός αφού έφερε το ματς στα ίσια στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου (22-22) προηγήθηκε με 37-34 στο 17ο λεπτό και έφτασε ακόμη και στο +6 (43-37) ενάμιση λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου και κράτησε αυτό το +6 χάρη στον Μέικον.

1η περίοδος: Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 17-21

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πιο δυνατά αφού μετά από τα πρώτα 2,5 λεπτά προηγήθηκε 7-0. Όμως ο Ολυμπιακός μετά το τάιμ-άουτ του Μπαρτζώκα βρήκε ρυθμό επιθετικά, ισοφάρισε 7-7 και με τους Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ προσπέρασε 15-12 μετά από 6,5 λεπτά αγώνα.
Πρώτοι σκόρερ για τον Ολυμπιακό οι Ντόρσεϊ και Βεζένκοβ με 8 πόντους έκαστος και για τον Παναθηναϊκό ο Νέντοβιτς με 6 πόντους και ο Οκάρο Ουάιτ με 5.