Δε λύγισε στην πίεση ο Άρης και πήρε μεγάλη νίκη, με ανατροπή, κόντρα στον Ιωνικό!

Ένα σερί 8-0 στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης χάρισε στον Άρη μια πολύτιμη νίκη απέναντι στον Ιωνικό Νίκαιας, παρά τις κομβικές απουσίες!
Παρά την απουσία των Κέλι, Πουλιανίτη και Σιδηροηλία, ο Άρης κατάφερε να καταβάλλει την αντίσταση του Ιωνικού Νίκαιας και να επικρατήσει με το 79-75, στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Άντονι Κάουν, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα, αλλά και 4 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, ξεχώρισε ο Ντάνιελ Χάμιλτον, που άγγιξε το double-double (23 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη) στην παρθενική του συμμετοχή στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα ποιότητας και αποτελεσματικότητας κινήθηκε το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, ωστόσο, δύο μακρινά σουτ δια χειρός Λόκετ και Κάουαν έδωσαν στον Άρη αέρα 7 πόντων (15-8) στο 8'. Να σημειώσουμε μάλιστα ότι αυτό ήταν το πρώτο τρίποντο του Έρικ Λόκετ με τη φανέλα του Άρη, μετά από 21 άστοχες προσπάθειες σε 13 παιχνίδια!

Προϊόντος του χρόνου ο Ιωνικός ανέβασε στροφές, βρήκε πολύτιμες λύσεις από τον νεοφερμένο Ντάνιελ Χάμιλτον (8 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και έκλεισε τη δεύτερη περίοδο με επιμέρους σκορ 23-14, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια στο +3 (34-31). Πληγή και για τις δύο ομάδες τα σουτ από την περιφέρεια (5/15 τρίποντα και 4/15 τρίποντα αντίστοιχα), παρόλο που τα περισσότερα εξ'αυτών ήταν αμαρκάριστα.

Η τρίτη περίοδος άνηκε δικαιωματικά στον Άρη. Οι γηπεδούχοι με 5/8 εύστοχα τρίποντα κατάφεραν να αποσπαστούν ακόμα και με 12 πόντους (57-45, 28'). 'Ενα γρήγορο 12-0 από τους παίκτες του Κούρο Σεγκούρα στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου εξανέμισε τη διαφορά και έδωσε ξανά προβάδισμα στους φιλοξενούμενους (64-61, 33'). Από εκείνο το σημείο και έπειτα το ματς έγινε ντέρμπι. Ο Ιωνικός βρέθηκε μπροστά με 75-71, 2'32" πριν το φινάλε, όμως οι «κιτρινόμαυροι» έτρεξαν ένα σερί 8-0 μέχρι το φινάλε και εξασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνα, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 6-8 και ρίχνοντας τους Νικαιώτες στο 3-11!

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 31-34, 61-52, 79-75