EuroLeague, Day 24: Ανατροπή στο φινάλε η Μπαρτσελόνα, "απόδραση" εκτός έδρας για Μιλάνο και Ζενίτ

EuroLeague, Day 24: Ανατροπή στο φινάλε η Μπαρτσελόνα,
Η Μπαρτσελόνα τα... χρειάστηκε αλλά τελικά πήρε τη νίκη απέναντι στην πεισματάρα Μπάγερν και έτσι κρατήθηκε στη 2η θέση της κατάταξης με τις Αρμάνι Μιλάνο και Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης να συνεχίζουν να την... καταδιώκουν μετά τις σημαντικές εκτός έδρας νίκες τους.

Οι λεπτομέρειες των αγώνων

Μπαρτσελόνα – Μπάγερν Μονάχου 71-66

Με εντυπωσιακό 15-2 επιμέρους σκορ στο φινάλε η Μπαρτσελόνα ανέτρεψε το εις βάρος της -5 (56-61) και πήρε τη νίκη απέναντι στην αξιόμαχη και πεισματάρα Μπάγερν που το πάλεψε όσο μπορούσε.
Το ματς ήταν ντέρμπι με χαμηλό τέμπο και σκορ που όμως “άνοιξε” στην 4η περίοδο. Τότε η Μπάγερν με τα τρίποντα του ασταμάτητου Λούτσιτς έτρεξε σερί 9-0 και προηγήθηκε 61-56. Όμως σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Καλάθης που οργάνωσε αριστοτεχνικά, Μίροτιτς και Κούριτς αλλά και ο Έξουμ έβαλαν καθοριστικά καλάθια και οι Καταλανοί πήραν τη νίκη.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντέιβις 8, Έξουμ 9 (1), Σανλί 2, Μαρτίνεζ, Σμιτς 6, Χέις, Λαπροβίτολα, Κούριτς 20 (4), Γιοκουμπάιτις 5, Μίροτιτς 13 (1), Νάντζι, Καλάθης 8 (1)
ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ουέιλερ-Μπαμπ 9 (1), Τόμας 9 (1), Ουόλντεν 5 (1), Χάντερ, Γιάραμαζ 15 (1), Λούτσιτς 16 (3), Τζορτζ, Ομπστ 3 (1), Ρούμπιτ 2, Σίσκο 4, Ραντόσεβιτς 3 (1)

Φενέρμπαχτσε – Βιλερμπάν 85-76

Δίχως Ντε Κολό, δίχως Βέσελι, δίχως Σαγιόκ αλλά το σερί παραμένει σερί! Η Φενέρμπαχτσε έκανε το 3/3 εντός έδρας μέσα στο 2022 αφού μετά από Ολυμπιακό και Ζαλγκίρις νίκησε και τη Βιλερμπάν που είχε επίσης απουσίες (Λάιτι, Χάουαρντ, Ντιό, Ουεμπανιάμα).
Το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι τα πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου (67-66) με τη Βιλερμπάν να κρατιέται σε επαφή χάρη στον Οκόμπο, όμως η άμυνα της Φενέρ την κράτησε στους 10 πόντους στα 8 τελευταία λεπτά, οι Μπούκερ, Πίερ και Χένρι τράβηξαν στην επίθεση και η ομάδα του Τζόρτζεβιτς πήρε τη νίκη.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μπιρσέν, Χαζέρ 6 (1), Ακπινάρ 6 (1), Μαμούτολου, Χένρι 9 (1), Πίερ 16, Γκούντουριτς 15 (1), Φλόιντ 10, Μπούκερ 16 (1), Πολονάρα 1, Ντουβερίογλου 6
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Οκόμπο 23 (2), Τζόουνς 12, Καούντι 14 (3), Λακόμπ 2, Νάιτ 3, Γκιστ 6, Φαλ 2, Οσετκόβσκι 3 (1), Στραζέλ 1, Αντετοκούνμπο 10

Ερ.Αστέρας – Μιλάνο 57-63

Όταν ένα ματς ξεκινάει με σκορ 8-7 στο πρώτο του δεκάλεπτο, ε, δεν μπορείς να έχεις και πολλές απαιτήσεις. Βέβαια στην Αρμάνι Μιλάνο ο Έτορε Μεσίνα με τόσες πολλές και σημαντικές απουσίες που είχε (Μήτογλου, Σιλντς, Γκραντ και Κελ) το μόνο που τον ένοιαζε ήταν το αποτέλεσμα και το πήρε. Στηρίχθηκε στην άμυνα και στον καθοριστικό στο 2ο ημίχρονο Ντιλέινι και σε ένα ματς… κατς πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς παραμένοντας στο κατόπι της Μπαρτσελόνα για τη 2η θέση.

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Ουόλτερς 5, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 5, Λάζιτς 1, Κάλινιτς 13 (2), Ντόμπριτς 9 (1), Χόλινς 13 (2), Ιβάνοβιτς 4, Μάρκοβιτς 1, Ουάιτ, Κούζμιτς 4
ΜΙΛΑΝΟ: Μέλι 4, Ροντρίγκεζ 2, Ταρζιούσκι, Ρίτσι 10 (2), Χολ 9 (1), Ντιλέινι 18 (4), Ντάνιελς, Χάινς 8, Μπεντίλ 12 (3), Ντατόμε

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 78-94

Με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο (και τον συνεργάτη του Βασίλη Γεραγοτέλη) καθηλωμένους λόγω κορονοϊού στο Τελ Αβίβ η Μακάμπι έκανε περίπατο στο Κάουνας αφού το δίδυμο Νάναλι – Ουιλμπεκιν ανέλαβε δράση. Με υπηρεσιακό προπονητή τον Αβι Εβέν διέλυσε την ουραγό Ζαλγκίρις χάρη στην… εκνευριστική ευστοχία της στα τρίποντα (14/20) εκ των οποίων 11/14 είχαν Νάναλι (6/7) και Ουίλμπεκιν (5/7)! Η Μακάμπι “καθάρισε” το ματς στην 4η περίοδο σκοράροντας 30 πόντους ενώ μέχρι το 32ο λεπτό η διαφορά ήταν μόλις στους 3 πόντους!

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ουέμπστερ, Μπλαζέβιτς 20, Λεκάβιτσιους 16 (2), Μινιότας 2, Λουκοσιούνας 9 (3), Μιλάκνις 5 (1), Στρέλνιεκς, Κάβανο 16 (2), Γκιφάι, Λοβέρν, Ουλάνοβας 10
ΜΑΚΑΜΠΙ: Ουίλμπεκιν 29 (5), Έβανς 10 (1), Καλέιρο 5 (1), Ουίλιαμς 9 (1), Ρέινολντς 2, ΝτιΜπαρτολομέο 3, Τόμας, Μπλέιζερ, Νάναλι 32 (6), Ζίζιτς 13

Μπασκόνια – Ζενίτ Αγ.Πετρούπολης 82-90

Αν και έχανε μέχρι το ξεκίνημα της 4ης περιόδου (64-62) η Ζενίτ έδειξε χαρακτήρα και με το δίδυμο Μπάρον – Λόιντ να… οργιάζει επιθετικά στην 3η περίοδο απέδρασε από τη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα μα νίκη-τετράδας. Η ομάδα του Πασκουάλ που είχε σημαντικές απουσίες των Νάπιερ, Φράνκαμπ και Γκουντάιτις γύρισε το ματς με ένα σερί 11-0 στο 35ο λεπτό ξεφεύγοντας 79-68 και στο φινάλε κρατήθηκε χάρη στην ευστοχία της στις βολές.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Λ.Πίτερς 7 (1), Ραιέστε, Μπάλντγουιν 16, Γκρέιντζερ 13, Φοντέκιο 8 (2), Ίνοτς 15 (1), Κοστέλο 2, Α.Πίτερς 7 (1), Γκιεντράιτις 14 (3)
ΖΕΝΙΤ: Κάρτερ 2, Λόιντζ 22 (2), Καράσεβ 7 (1), Βόλκιν, Κουλάγκιν 8 (2), Μπάρον 24 (4), Κουζμίνσκας 3 (1), Ζούμπκοβ, Πόιθρες 7, Μίκι 16