Euroleague Day 23: Πήρε τον «εμφύλιο» η ΤΣΣΚΑ και βλέπει τετράδα, ούτε τώρα ήττα για τη Ρεάλ που άντεξε δύο παρατάσεις στο Μονακό

Πράξη δεύτερη για την 23η αγωνιστική της Euroleague με σημαντικά αποτελέσματα. Νίκη τετράδας για την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, που υπέταξε τη μαχητική Ούνιξ με έναν Σβεντ από τα παλιά, 7ο συνεχόμενο ροζ φύλλο για τη Ρεάλ Μαδρίτης που πέρασε διά πυρός και σιδήρου, μετά από μάχη 50 λεπτών στο Μονακό.

Ούνιξ Καζάν – ΤΣΣΚΑ Μόσχας 75-86
Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πήρε τον «Ρώσικο εμφύλιο» και ανέβηκε στην 5η θέση με 13 νίκες, αφήνοντας πίσω, την αντίπαλό της Ούνιξ αλλά και τον Ολυμπιακό με 12. Η ΤΣΣΚΑ είχε σε εξαιρετική μέρα τον Αλεξέι Σβεντ, που έκανε στο Καζάν μια εμφάνιση από… τα παλιά και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη που την εδραιώνει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη του διάρκεια, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν στις αρχές του 2ου ημιχρόνου να χτίσουν μια μικρή διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι το φινάλε. Όλα τελικά κρίθηκαν, όταν με το σκορ στο 66-69, σχεδόν 3 λεπτά πριν το τέλος, ο Μάριο Χεζόνια… ευστόχησε σε τρίποντο που όμως δεν μέτρησε ποτέ γιατί είχε λήξει το 24αρι της επίθεσης των γηπεδούχων για μερικά δέκατα του δευτερολέπτου. Αυτό έφερε την πνευματική κατάρρευση της Ούνιξ, που αμέσως δέχτηκε τρίποντο από τον Κλάιμπερν και όλα πήραν το δρόμο τους. Ο Κροάτης πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού τελείωσε το ματς με 21 πόντους, όσους και ο Λορένζο Μπράουν.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 32-37, 57-64, 75-86

Ούνιξ Καζάν: Σπισού, Τ.Μπράουν 1, Λ.Μπράουν 21 (1), Μπράντλεϊ 9, Χέζονια 21 (3), Ουζίνσκι 8 (2), Τζεκίρι 11, Μέιο 2, Βοροντσέβιτς 2

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Λούντμπεργκ 7 (1), Μπολομπόι, Χομένκο, Χάκετ 5, Αντόνοβ, Φόιχτμαν 8 (1), Κλάιμπερν 16 (2), Λοπάτιν, Μιλουτίνοβ 17, Κουρμπάνοβ 6, Σβεντ 27 (6)

Μονακό - Ρεάλ Μαδρίτης 84-90 (66-66 κ.α.)

Μεγάλο ντέρμπι στο Πριγκιπάτο του Μονακό, με τη Ρεάλ να καταφέρνει να… βγει ζωντανή από το θρίλερ των 2 παρατάσεων. Παρά την αστοχία του ηγέτη της, Μάικ Τζέιμς (3/19 σουτ), η Μονακό κατάφερε να φανεί άκρως ανταγωνιστική απέναντι στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας Ρεάλ και λίγο έλλειψε να πανηγυρίσει μια τεράστια, από κάθε άποψη, νίκη. Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού απασχόλησε με τις δηλώσεις του πριν το ματς, χάρισε το highlight της αναμέτρησης, όμως δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του όσο θα ήθελε. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο πρώην του Λαυρίου, Άλφα Ντιαλλό, που τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, όσους και ο Ντουέιν Μπέικον.

Από πλευράς Βασίλισσας, που καταφέρνει να κερδίζει και στις «κακές» της βραδιές, ξεχώρισε ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ νταμπλ-νταμπλ πέτυχε και ο Πουαριέ με 10 πόντους και 14 «σκουπίδια». Το ματς για τη Ρεάλ, που… δε λέει να χάσει, κρίθηκε στη 2η παράταση, όταν η ομάδα του Πάμπλο Λάσο βγήκε ωφελημένη από ένα ρεσιτάλ εκατέρωθεν λαθών και τραγικών αποφάσεων, προϊόν και της κούρασης και κατάφερε να αποσπαστεί με 5 πόντους (80-85 στο 48’). Δεν υπήρξε επιστροφή για τους γηπεδούχους που είχαν καταθέσει τα πάντα στο παρκέ αλλά δεν ήταν αρκετό…

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-35, 57-56, 66-66 (κ.α.), 75-75 (1η παράταση), 84-90 (2η παράταση)

Μονακό: Λι, Μπέικον 19 (1), Τόμας 7 (1), Ντιαλό 19 (2), Μπουτσιέλ 2, Μοτιεγιούνας 10, Ουαταρά 2, Φαγέ, Άντζουσιτς 14 (2), Τζέιμς 11 (1)

Ρεάλ Μαδρίτης: Ράντολφ, Ερτέλ 10 (2), Ρούντι 6 (2), Αμπάλδε 6 (2), Αλοσέν 1, Ντεκ 7, Πουαριέ 10, Ταβάρες 8, Γιουλ 9 (1), Γιαμπουσέλ 18 (3), Τόμπκινς 9 (1), Τέιλορ 6

Αρμάνι Μιλάνο – Ζαλγκίρις Κάουνας
 65-58

Η Αρμάνι υποδέχτηκε τη Ζαλγκίρις, σε ένα παιχνίδι που σίγουρα θα ξεχαστεί γρήγορα και δεν διεκδικεί σε καμία περίπτωση δάφνες για το θέαμα που προσέφερε. Παρά το καλό ξεκίνημα και το 0-7 των πρώτων λεπτών, η Ζαλγκίρις δεν κατάφερε να δυσκολέψει ουσιαστικά την Αρμάνι Μιλάνο, με τους Ιταλούς όσο περνούσε η ώρα να κατάθετουν στο γήπεδο την ποιότητά τους, ξεμακραίνοντας στο σκορ. Χωρίς να θέλξουν ιδιαίτερα με την απόδοσή τους, κατάφεραν να διατηρούν μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους, πετυχαίνοντας μια «επαγγελματική νίκη», που τους εδραιώνει για τα καλά στην 3η θέση και τους φέρνει πολύ κοντά στο πλεονέκτημα έδρας. Πολυφωνία στην επίθεση για τους νικητές, με πρώτους στο σκοράρισμα τους Χολ και Ντάνιελς με 12 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-30, 54-45, 65-58

Αρμάνι Μιλάνο: Κελ, Μέλι 6 (1), Ροντρίγκε 10, Ταρζιούσκι 4, Ρίτσι, Χολ 12, Ντιλέινι 5 (1), Ντάνιελς 12 (4), Χάινς 6, Μπεντίλ 7 (1), Ντατόμε 3 (1)

Ζαλγκίρις Κάουνας: Ουέμπστερ 7 (1), Μπλαζέβιτς 13, Λεκάβιτσιους 13 (3), Μινιότας 5 (1), Λουκοσιούνας, Κρίβας, Μιλάκνις 8 (2), Κάβανο 10 (2), Γκιφάι, Ουλάνοβας 2

Μπάγερν Μονάχου – Άλμπα Βερολίνου 62-56

Το Γερμανικό ντέρμπι της αγωνιστικής, πήγε στους γηπεδούχους της Μπάγερν Μονάχου, που, κακά τα ψέματα, το είχαν μεγαλύτερη ανάγκη βαθμολογικά, καθώς διεκδικούν με αξιώσεις την είσοδό τους στα πλέιοφς, σε αντίθεση με τους Βερολινέζους αντιπάλους τους, που ουσιαστικά έχουν χάσει αυτό το τραίνο εδώ και καιρό. Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να μην προσφέρουν σε καμία περίπτωση σκορ και θέαμα, αλλά πολύ δυνατές μονομαχίες και μπόλικη ένταση. Χαρακτηριστικό οι μόλις 50 συνολικά πόντοι που σημειώθηκαν μέχρι την ανάπαυλα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο 2ο ημίχρονο ακόμα και με +11 όμως οι Βαυαροί επέστρεψαν και με κορυφαίο τον Βλάντιμιρ Λούσιτς, που πέτυχε 19 πόντους, πανηγύρισαν μια σπουδαία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 26-24, 41-44, 62-56

Μπάγερν Μονάχου: Ουέιλερ-Μπαμπ 6, Τόμας 6, Ουόλντεν 9 (3), Χάντερ, Γιάραμαζ, Λούτσιτς 19 (2), Τζορτζ, Ομπστ 3 (1), Ρούμπιτ 6, Σίσκο 9, Ραντόσεβιτς 4

Άλμπα Βερολίνου: Λο 13 (1), Ντα Σίλβα 2, Σμιθ 13, Ντελόου 2, Ματίσεκ, Ολίντε, Κουμάτζε, Τίμαν 3, Σίκμα 7, Μπλατ 3 (1), Ζούσμαν 4 (1), Λάμερς 9

Δείτε την βαθμολογία της Euroleague ΕΔΩ.