Παναθηναϊκός: Επιστροφή στις νίκες (75-63 τη Μπασκόνια) με ελπιδοφόρα εμφάνιση Γιόβιτς

Την πρώτη του ευρωπαϊκή νίκη μέσα στο 2022 πανηγύρισε ο ελλιπής Παναθηναϊκός σταματώντας ένα αρνητικό σερί πέντε ηττών κόντρα στην αποδεκατισμένη Μπασκόνια.

Οι «πράσινοι» παρά τις σημαντικές απουσίες δύο πενταδάτων παικτών όπως ο Παπαγιάννης και ο Μέικον έδειξε σοβαρός και αποτελεσματικός από το τζάμπολ και υποχρέωσε τη Μπασκόνια σε ρόλο κομπάρσου.

Οι φιλοξενούμενου που εκτός από τους ασθενείς λόγω κορονοϊού Άλεκ Πίτερς, Σεντεκέρσκις και Κούρουκς έχασαν στην προθέρμανση (!) τον σέντερ Κοστέλο αντιμετώπισαν το ματς σχεδόν σαν αγγαρεία και ουσιαστικά αποδέχθηκαν τη μοίρα τους από την αρχή.

Ο Παναθηναϊκός με «μαέστρο» τον Μποχωρίδη και τους Έβανς και Ουάιτ σε μεγάλα κέφια έχτισε από νωρίς ένα καλό προβάδισμα (18-4 στο 6ο λεπτό) και συνέχισε στο ίδιο τέμπο (22-6 στο 8’26’’, 27-10 στο 12’) εκτοξεύοντας τη διαφορά στους 19 πόντους (36-17) σχεδόν ένα λεπτό πριν το φινάλε του ημιχρόνου που βρήκε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 38-20 και τη Μπασκόνια να τα… σπάει (8/24 δίποντα, 0/13 τρίποντα).

Να σημειωθεί ότι οι 20 πόντοι που δέχθηκαν στο 1ο μέρος οι γηπεδούχοι είναι η 4η καλύτερη αμυντική τους επίδοση στην ιστορία της Ευρωλίγκα μετά από τρεις αγώνες με 19 πόντους εναντίον Τσεντεβίτα (2015-16) και Ζαλγκίρις (2011-12 και 2016-17 αμφότεροι εκτός έδρας).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στην 3η περίοδο με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με double score (50-25 στο 25’) και να φτάνει τη διαφορά στις παρυφές των 30 (59-32). Κάπου εκεί ενόψει διπλής αγωνιστικής την άλλη εβδομάδα και συνεχόμενων αγώνων εντός και εκτός συνόρων οι πράσινοι κατέβασαν ταχύτητα αμυντικά, έδωσαν την ευκαιρία στον αόρατο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα Μπάλντγουιν να μειώσει μέχρι τους 13 (70-57) με συνεχόμενες ατομικές προσπάθειες.

Όσο για τον Γιόβιτς, είναι σαφέστατα πολύ νωρίς για να κριθεί (σε συνδυασμό με τη μηδαμινή ένταση στο ματς) όμως τα πρώτα δείγματα γραφής ήταν καλά. Έδειξε ότι έχει διάθεση να επιστρέψει στα γνωστά του στάνταρ και το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μποχωρίδης 3, Καββαδάς 4, Παπαπέτρου 7, Κασελάκης 7 (1), Ουάιτ 12 (2), Γιόβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 16 (1), Έβανς 14 (1), Μαντζούκας 2, Σαντ-Ρος 4

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Λ.Πίτερς, Ραιέστε, Μπάλντγουιν 16 (1), Μπαρέρα 3 (1), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 7 (1), Φοντέκιο 11, Ίνοτς 11 (1), Γκιεντράιτις 12 (1)