Euroleague Day 23: Νίκη τετράδας για τη Ζενίτ που υπέταξε την τραγικά άστοχη Εφές, δεν βρήκε αντίσταση η Μπαρτσελόνα

Πάτησε 4αδα η Ζενίτ, που επικρατώντας της Εφές στην Αγία Πετρούπολη με 76-67, ανέβηκε στο 13-7, ρίχνοντας τους Τούρκους στο 10-11 και στα όρια της 8αδας. Συνέχισε τις καλές εμφανίσεις και τις νίκες η Μπαρτσελόνα, που επικράτησε εύκολα της Βιλερμπάν στη Βαρκελώνη με 84-71.

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης - Αναντολού Εφές 76-67

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης διπλασίασε τις νίκες της απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης Αναντολού Εφές, καθώς την κέρδισε και εντός έδρας με 76-67. Το ματς κρίθηκε στο 3ο δεκάλεπτο, καθώς μέχρι τότε οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με διψήφιες διαφορές, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να σημειώνει μόλις 6 πόντους σε ολόκληρη την 3η περίοδο.

Ο Άλεξ Πόιθρες ήταν ο κορυφαίος του αγώνα, σημειώνοντας 21 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων που σούταραν με το... τραγικό 4/25  τρίποντα, ο Μίτσιτς είχε 22 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-36, 52-42, 76-67

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Πασκουάλ): Λόιντ 8 (8 ασίστ), Ζαχάροφ, Καράσεφ 6 (2), Κουλάγκιν 9 (2), Μπάρον 13 (3), Πούσκοφ, Κουζμίνσκας, Ζούμπκοφ 4 (2/4 δίποντα), Πόιθρες 21 (9/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Πονίτσκα, Μίκι 15 (5/6 δίποντα).

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 7 (1), Σίνγκλετον 4 (4/4 βολές), Μπράιαντ, Γκαζί, Μοερμάν 11 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Τουντσέρ, Πλάις 2, Μίτσιτς 22 (7/11 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 λάθη), Ντάνστον 4 (5 ασίστ), Σιμόν 17 (8/10 δίποντα)

Μπαρτσελόνα - Βιλερμπάν 84-71

Ευκολο βράδυ για τους Καταλανούς της Μπαρτσελόνα, που επικράτησαν της Βιλερμπάν με 84-71, υπό το βλέμμα του... Πεπ Γκουαρντιόλα. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε από νωρίς διψίφιο προβάδισμα και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους Γάλλους της Βιλερμπάν. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 25 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο και εκεί όπως ήταν φυσικό, οι γηπεδούχοιν «έσβησαν» τις μηχανές για να φτάσουμε στο τελικό σκορ και τη διαφορά των 13 πόντων. Σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκε ο Νίκολας Λαπροβίτολα, που τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους. Εξαιρετικός για άλλη μια φορά και ο Μίροτιτς με 16 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 45-30, 68-50, 84-71

Μπαρτσελόνα (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 11 (4/5 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Έξουμ 9 (1), Μαρτίνεθ (4 ριμπάουντ), Σμιτς 2, Χέιζ 4 (4 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα 20 (4/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα), Χίγκινς 5 (1), Κούριτς 5 (1), Γιοκουμπάιτις 8 (4/4 δίποντα), Μίροτιτς 16 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νάτζι (4 ριμπάουντ), Καλάθης 4 (2/6 σουτ, 6 ασίστ, 5 λάθη).

Βιλερμπάν (Πάρκερ): Οκόμπο 17 (3/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Τζόουνς 4 (0/3 τρίποντα), Καουντί 2, Λακόμπ 2 (1/4 σουτ), Νάιτ 8 (5 ριμπάουντ), Φαλ 20 (8/10 δίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Οσετκόφσκι 5 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Στραζέλ (0/4 σουτ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 9 (4/6 δίποντα, 1/2 βολές).

Δείτε την βαθμολογία της Euroleague ΕΔΩ.