Euroleague Day 22: Απόδραση από τη Μόσχα για την Αρμάνι, που πάτησε και με τα δύο πόδια στην τετράδα

Πράξη νούμερο δύο για την 22η αγωνιστική της Euroleague, με την Αρμάνι να επιστρέφει στο Μιλάνο, έχοντας στις αποσκευές της μια σχετικά εύκολη νίκη με την ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα, που την εδραιώνει στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας. Πέρασε από τη Βιτόρια η Μπάγερν. Επέστρεψε στο τέλος η Βιλερμπάν και πανηγύρισε τη νίκη με ανατροπή, απέναντι στον αξιόμαχο Ερυθρό Αστέρα.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Αρμάνι Μιλάνο 57-67

Οι Ιταλοί πανηγύρισαν πολύ μεγάλη νίκη 4αδας μέσα στη Μόσχα, καθώς με εξαιρετική άμυνα υπέταξαν την ΤΣΣΚΑ που κατέβηκε χωρίς τους Κλάιμπερν, Χάκετ και Αντόνοφ. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κυριάρχησε σε όλο το ματς με εξαίρεση το 2ο δεκάλεπτο και με αυτόν τον τρόπο ανέβηκε στις 13 νίκες έχοντας πλέον «στρογγυλοκαθίσει» στην 3η θέση και «σφιχταγκαλιάσει» το πλεονέκτημα έδρας. Το παιχνίδι κρίθηκε οριστικά στο 4ο δεκάλεπτο, όταν οι γηπεδούχοι του Δημήτρη Ιτούδη έμειναν χωρίς πόντο για περίπου 6 αγωνιστικά λεπτά και είδαν την Αρμάνι να ξεφεύγει με 16 πόντους (46-62 στο 34’). Κορυφαίος για τους νικητές ο Λούντμπεργκ με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 35-40, 46-55, 57-67

ΤΣΣΚΑ Μόσχας: Λούντμπεργκ 15 (1), Μπολομπόι 7 (1), Χομένκο 2, Ούχοβ 2, Φόιχτμαν 2, Σενγκέλια 13, Μιλουτίνοβ 4, Γκριγκόνις 5 (1), Κουρμπάνοβ 3, Σβεντ 4

Αρμάνι Μιλάνο: Κελ 9, Μέλι, Ροντρίγκεζ 7 (1), Ταρζιούσκι, Ρίτσι 5 (1), Μπιλίγκα, Χολ 13 (1), Ντιλέινι 7, Ντάνιελς 13 (4), Αλβίτι, Χάινς 12, Μπεντίλ 1

Μπασκόνια - Μπάγερν Μονάχου 77-84

Συνεχίζει να το παλεύει για την 8άδα η Μπάγερν, που επικράτησε στην έδρα της Μπασκόνια με 77-84 και έφτασε τις 9 νίκες, αφήνοντας τους Βάσκους στις 7. Το πάλεψε πολύ ο Μπάλντγουιν για τους γηπεδούχους, έχοντας 23 πόντους απέναντι στην πρώην ομάδα του, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό, με τους Γερμανούς να έχουν πλουραλισμό στην επίθεση, αρκετούς παίκτες σε καλή μέρα και να παίρνουν πιο σωστές αποφάσεις στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, διατηρώντας τη διαφορά που έχτισαν από τη 2η περίοδο. Δύο πρώην «Ερυθρόλευκοι», οι Οθέλο Χάντερ και Όγκουστιν Ρούμπιτ αλλά και ο Γουόλντεν είχαν από 17 πόντους για τους νικητές.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 33-42, 55-61, 77-84

Μπασκόνια: Λ.Πίτερς 7, Μπάλντγουιν 23, Σεντεκέρσκις 11 (3), Γκρέιντζερ 5 (1), Φοντέκιο 12 (2), Ίνοτς 4, Κοστέλο 12 (2), Γκιεντράιτις 3, Κούρουκς

Μπάγερν Μονάχου: Ουέιλερ-Μπαμπ 7 (1), Τόμας 13 (2), Ουόλντεν 17 (5), Ρίβερς 4, Χάντερ 17, Γιάραμαζ 1, Λούτσιτς 8 (2), Τζορτζ, Ομπστ, Ρούμπιτ 17 (1), Σίσκο, Ραντόσεβιτς
Βιλερμπάν - Ερυθρός Αστέρας 69-67

Οι Σέρβοι μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς και κυριάρχησαν στο 1ο ημίχρονο, καταφέρνοντας να προηγηθούν ακόμα και με 14 πόντους στις αρχές της 2ης περιόδου. Η Βιλερμπάν όμως έδειξε σπουδαίο χαρακτήρα και πάρα τις απουσίες της, επέστρεψε στο 2ο ημίχρονο, παίρνοντας μια ανέλπιστη νίκη. Οι γηπεδούχοι που έπαιξαν δίχως τους τραυματίες Χάουαρντ, Λάιτι, Ουεμπανιάμα και με πρόβλημα της τελευταίας στιγμής τον Οκόμπο, ισορρόπησαν την κατάσταση με το ματς να γίνεται ντέρμπι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα. Εκεί οι Γάλλοι φάνηκαν πιο αποφασισμένοι και έχοντας με το μέρος τους το μομέντουμ της ανατροπής, ευτύχησαν να δουν τον Κρις Τζόουνς να βάζει το νικητήριο καλάθι 26’’ πριν το τέλος που τους χάρισε μια μεγάλη νίκη, που ήρθε διά πυρός και σιδήρου.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 25-35, 49-48, 69-67

Βιλερμπάν: Τζόουνς 17 (1), Καουντί 2, Λακόμπ 17, Ντιό 3 (1), Νάιτ 4, Γκιστ 9, Φαλ 4, Οσετκόβσκι 7, Στραζέλ 5 (1), Αντετοκούνμπο 1

Ερυθρός Αστέρας: Ουόλτερς 4, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 9, Λάζιτς 2, Κάλινιτς 9 (1), Ντόμπριτς 20 (4), Χόλινς 5 (1), Ιβάνοβιτς, Μάρκοβιτς 2, Ουάιτ 12 (1), Κούζμιτς 2

Δείτε την βαθμολογία της Euroleague ΕΔΩ.