Euroleague Day 22: Καλπάζει για την τετράδα η Ουνίξ, γύρισε από -17 η Φενέρμπαχτσε

Μεγάλα ματς στο πρώτο μέρος της 22ης αγωνιστικής της Euroleague. Η Ουνίξ εκμεταλλεύτηκε την απουσία του Μίροτιτς και πήρε εκδίκηση από την Μπαρτσελόνα, η Μονακό άλωσε την Αγία Πετρούπολη, η Φενέρ επέστρεψε από το -17 κόντρα στην ουραγό Ζαλγκίρις, ενώ η Ρεάλ συνέχισε στο ρελαντί.

Ουνίξ Καζάν – Μπαρτσελόνα 70-64

Ρεβάνς για την ήττα της στη Βαρκελώνη πριν από ένα μήνα πήρε η Ουνίξ που πλέον μπήκε για τα καλά στο κόλπο της τετράδας της διοργάνωσης. Η Μπαρτσελόνα που έπαιξε δίχως τον ασθενή λόγω κορονοϊού Μίροτιτς και με τον Καλάθη άτολμο (0/5 σουτ) και εμφανώς εκτός ρυθμού μετά από ενάμιση μήνα απουσίας προσπάθησε μέσω της άμυνας να ελέγξει το ματς και τα κατάφερε για ένα ημίχρονο (35-31) χάρη στον Χίγκινς. Όμως η Ουνίξ με επιμέρους 23-13 στην 3η περίοδο πήρε τα ηνία του αγώνα με μπροστάρη τον φοβερό Τζον Μπράουν στην άμυνα (7 κλεψίματα) και τον Λορένζο Μπράουν να… οργιάζει επιθετικά. Η Μπάρτσα ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 35ο λεπτό αλλά στο φινάλε δεν είχε τον παίκτη να τη σηκώσει στις πλάτες του.

ΟΥΝΙΞ: Σπισού, Τ.Μπράουν 20, Κάναν 6 (1), Λ.Μπράουν 22 (1), Μπράντλει, Ζάιτσεβ, Χέζπνια 11 (1), Ουζίνσκι, Τζεκίσι 5, Βοροντσέβιτς 6 (1)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντέιβις 16 (1), Έξουμ, Σανλί 2, Μαρτίνεζ, Σμιτς 6, Χέις 5, Λαπροβίτολα 8 (2), Χίγκινς 17 (2), Κούριτς 6 (2), Γιοκουμπάιτις 2, Νάτζι 2, Καλάθης

Ζενίτ Αγ.Πετρούπολης – Μονακό 77-86

Πήρε… φόρα η Μονακό που πέτυχε την 3η συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη της και 4η στα πέντε παιχνίδια της μακριά από το Πριγκιπάτο και μάλιστα επί της Ζενίτ. Μία νίκη που βάζει την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς για τα καλά στο κόλπο της 8αδας! Η Ζενίτ που δεν είχε διαθέσιμους τους τραυματίες Νάπιερ, Φράνκαμπ και Γκουντάιτις κυνηγούσε συνεχώς στο σκορ τους Μονεγάσκους που στηρίχθηκαν στην τριπλέτα ΜπέικονΤζέιμςΜοτιεγιούνας όπως στο ματς της περασμένης Τρίτης με τη Βιλερμπάν. Η Μονακό μετά το 31ο λεπτό έλεγξε πλήρως το σκορ με τη Ζενίτ να τα… σπάει στα τρίποντα (7/24) και να μην έχει την ψυχραιμία να αντιδράσει στα δύσκολα.

ΖΕΝΙΤ: Κάρτερ 2, Λόιντ 9 (1), Καράσεβ 10 (2), Κουλάγκιν 12 (1), Μπάρον 2, Πουσκόβ 2, Κουζμίνσκας 12 (2), Ζούμπκοβ, Πόιθρες 4, Πονίτκα 6, Μίκι 18 (1)

ΜΟΝΑΚΟ: Λι 3 (1), Μπέικον 20 (2), Τόμας 8, Ντιαλό 5 (1), Μότουμ, Μοτιεγιούνας 16 (1), Ουαταρά 4, Φαγέ, Άντζουσιτς 9 (1), Τζέιμς 21 (1)

Φενέρμπαχτσε – Ζαλγκίρις Κάουνας 73-67

Γύρισε από το -17 στις αρχές του 2ου ημιχρόνου η Φενέρμπαχτσε και πήρε μία μάλλον ανέλπιστη νίκη επί της Ζαλγκίρις με βάση την άθλια εικόνα που είχε στα πρώτα 20 λεπτά. Η τουρκική ομάδα, με υπηρεσιακό προπονητή τον Γκόραν Μπιέντοβ αντί του ασθενή (κορονοϊός) Σάσα Τζόρτζεβιτς και με απόντες τους τραυματίες Ντε Κολό, Βέσελι, Σαγιόκ και Μπαρτέλ ήταν τραγική στην πρώτη περίοδο (7-13) και έβαλε με το ζόρι 24 πόντους στο ημίχρονο. Η Ζαλγκίρις που είχε επίσης απουσίες (Μιλάκνις, Γιανκούνας, Ουέμπστερ λόγω κορονϊού και τον τραυματία Λοβέρν) άρχισε να ξεμένει από δυνάμεις μετά το 25ο λεπτό (στο 23’ προηγήθηκε 43-26 δηλαδή με +17) και οι γηπεδούχοι με τους Χαζέρ και Γκούντουριτς ροκάνισαν τη διαφορά. Μάλιστα 3’14’’ πριν το φινάλε προσοέρασαν 63-62 και ακολούθησε μάχη. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε τελευταία φορά 67-66 με τρίποντο του Ουάνοβας στο 39’ αλλά στη συνέχεια απάντησε ο Γκούντουριτς (69-67), ο Καλνιέτις έκανε ariball και ο Μπούκερ σφράγισε τη νίκη της Φενέρ.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χαζέρ 13 (3), Μαμούτογλου 2, Μπιμπέροβιτς 9 (1), Χένρι, Πίερ 5, Γκούντουριτς 19 (3), Φλόιντ, Μπούκερ 6, Πολονάρα 10 (2), Ντουβερίογλου 9

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Μπλαζέβιτς 10, Λεκαβίτσιους 5 (1), Νέμπο 4, Καλνιέτις 9 (1), Λουκοσιούνας 15 (5), Κάβανο 2, Γκιφάι 6 (2), Ουλάνοβας 16 (2)

Άλμπα Βερολίνου - Ρεάλ Μαδρίτης 74-89

Παρά την απουσία του Ουόλτερ Ταβάρες για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, η Ρεάλ Μαδτίτης δε δυσκολεύτηκε να φύγει με το διπλό από τη Γερμανία, υποχρεώνοντας την Άλμπα Βερολίνου σε ήττα με 89-74. Τομά Ερτέλ (17 πόντοι, 7 ασίστ) και Βενσάν Πουαριέ (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ) βοήθησαν την ομάδα του Πάμπλο Λάσο να φτάσει την πέμπτη συνεχόμενη νίκη της στη διοργάνωση και να βελτιώσει το ρεκόρ της σε 16-3, πιάνοντας σε νίκες την Μπαρτσελόνα (σσ. έχοντας δύο ματς λιγότερα), μετά το στραβοπάτημα στο Καζάν.

ΑΛΜΠΑ: Λο 21 (2), Ντα Σίλβα 8, Σμιθ 2, Ντελόου 2, Έρικσον 10 (2), Σνάιντερ 2, Ολίντε 8 (2), Κουμάντζε 2, Σίκμα 5 (1), Μπλατ, Ζούσμαν 4, Λάμερς 10

ΡΕΑΛ: Ράντολφ 7 (1), Ερτέλ 17 (3), Αμπάλδε 8, Χάνγκα 9 (1), Αλοσέν 4, Ντεκ 2, Πουαριέ 13, Γιουλ 5 (1), Γιαμπουσέλ 12 (1), Τόμπκινς 10 (2), Τέιλορ 2