Euroleague, εξ αναβολής: Άντεξε 30 λεπτά η Άλμπα, αλλά η Αρμάνι την υπέταξε - Εύκολη νίκη για Μονακό!

Δύο εξ αναβολής αγώνες πραγματοποιήθηκαν το βράδυ της Τρίτης (18/01), με τη Μονακό να παίρνει μια εύκολη νίκη επί της Βιλερμπάν σε γαλλικό έδαφος, με τον Μάικ Τζέιμς να γίνεται ο πρώτος Αμερικανός που πετυχαίνει 3000 πόντους στην καριέρα του, ενώ στο Μιλάνο, Αρμάνι και Άλμπα έλυσαν το θέμα της «νίκης» στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο!

Βιλερμπάν – Μονακό 75-100

Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από την αρχή πως… διψάνε για αίμα και ήδη στο ημίχρονο είχαν πάρει προβάδισμα 10 πόντων, κάτι το οποίο δεν άφηνε πολλά περιθώρια στη Βιλερμπάν! Ο Μοτιεγιούνας έκανε εξαιρετικό παιχνίδι, με πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ο άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού, Τζέιμς Γκιστ, βρέθηκε στο παρκέ και στη συνέχεια αποχώρησε, καθώς ο Αμερικανός φόργουορντ τραυματίστηκε! H Μονακό κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από τη Γαλλία, εύκολα, και περισύλλεξε ακόμη μια νίκη με 100-75. Να σημειωθεί πως ο Μάικ Τζέιμς, τη στιγμή που σκόραρε τον 20ο του πόντο, ξεπέρασε τους 3000 πόντους στην καρίερα του, για την Ευρωλίγκα και έγινε ο πρώτος Αμερικανός που το πετυχαίνει!

Τα δεκάλεπτα: 24-27 ,41-51, 58-76, 75-100

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Οκόμπο 10 (1), Τζόουνς 9 (1), Καουντί 3 (1), Λακόμπ 3 (1), Ντιό 3, Νάιτ 19 (1), Ρισασέ, Γκιστ 2, Φαλ 2, Οσετκόβσκι 15 (2), Στραζέλ 3, Αντετοκούνμπο 6

ΜΟΝΑΚΟ: Λι 5 (1), Μπέικον 21 (1), Τόμας 2, Ντιαλό 17 (1), Μπουτσιέλ 3, Μοτιεγιούνας 22 (1), Ουαταρά 10 (2), Φαγέ, Άντζουσιτς, Τζέιμς 20 (4)

Αρμάνι Μιλάνο – Άλμπα Βερολίνου 84-76

Στο Μιλάνο η Αρμάνι με την Άλμπα έψαξαν χρόνο για να βρουν τα πατήματα τους, με τις δύο ομάδες να γράφουν συνολικά 20 λάθη (10-10) στο πρώτο ημίχρονο και την Άλμπα να κατέχει τη διαφορά δύο πόντων (40-38)! Καμία από τις δύο ομάδες όμως δεν κατάφεραν να επιβληθεί του αντιπάλου της και να πάρει... κεφάλι στο σκορ. Η τέταρτη περίοδος ήταν αυτή που ανέδειξε το νικητή, με την Αρμάνι να παίρνει προβάδισμα στην αρχή αυτού και την Άλμπα να προσπαθεί να παραμείνει... ζωντανή! Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι στα μισά της τέταρτης περιόδου πήραν, για πρώτη φορά στο παιχνίδι, διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (76-65) και κάπου εκεί έληξαν όλα για τους Γερμανούς! Η νίκη, εν τέλει ήρθε για τους γηπεδούχους με 84-76!

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 38-40, 60-59, 84-76.

ΜΙΛΑΝΟ: Μέλι 10, Γκραντ 7 (1), Ροντρίγκεζ 9 (2), Ταρζιούσκι 8, Ρίτσι 10 (2), Χολ 4, Ντιλέινι 4, Ντάνιελς 3 (1), Χάινς 12, Μπεντίλ 2, Ντατόμε 15 (3)

ΑΛΜΠΑ: Λο 13 (2), Ντα Σίλβα 8, Σμιθ 5 (1), Έρικσον 4, Σνάιντερ, Ολίντε 6, Κουμάντζε 6, Σίκμα 9 (1), Μπλατ 9 (3), Ζούσμαν 10 (2), Λάμερς 6