Ολυμπιακός - Ιωνικός Νίκαιας 109-65: Ψεκάστε, σκουπίστε, τελειώσατε

Άλλη μια άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό στην Basket League
Σχετικά Άρθρα
Σε ένα ματς που δεν σηκώνει κριτική, ο Ολυμπιακός έγινε αφεντικό με το καλημέρα και επικράτησε του Ιωνικού Νίκαιας με 109-65, πετυχαίνοντας την ευρύτερη φετινή του νίκη σε επίπεδο Basket League και βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 9-1. Στο 3-7 έπεσε η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα, που συγκατοικεί στον πάτο της βαθμολογίας μαζί με τη Λάρισα και τον Ηρακλή

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ο Σάσα Βεζένκοφ με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Γιάννης Αθηναίου με 11 πόντους και 7 τελικές πάσες.

Τα σερί σημάδεψαν το πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-0 μετά από 2 μισή αγωνιστικά λεπτά. Ο Ιωνικός μείωσε σε 10-8 (4'25"), ενώ οι «ερυθρόλευκοι» απομακρύνθηκαν εκ νέου με 25-8 (8') και τελικά έκλεισαν την περίοδο με 30-12.

Η διαφορά έφτασε στους 25 πόντους (47-22) στα μισά της δεύτερης περιόδου, ωστόσο, οι Νικαιώτες τιμώρησαν την χαλαρή άμυνα των γηπεδούχων με τρια συνεχόμενα τρίποντα από Γιάννη Αθηναίου, Νίκο Αρσενόπουλο και τον νεοφερμένο Κέβιν Λάνγκφορντ πριν την ανάπαυλα (55-36, 20').

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το δεύτερο μισό της αναμέτρησης. Αξίζει ωστόσο να σημειώσουμε ότι ο Κουίνσι Έισι αγωνίστηκε για 15'25", μετρώντας 12 πόντους (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2/3 βολές) και 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 55-36, 77-49, 109-65