Σπουδαία νίκη του ΠΑΟΚ επί του Κολοσσού με 86-80 και «διπλό» Μάρβιν Τζόουνς (video)

Ο ΠΑΟΚ έκαμψε την αντίσταση του αξιόμαχου Κολοσσού Ρόδου, επικράτησε με 86-80 και πήρε βαθμολογική ανάσα.
Ο ΠΑΟΚ άφησε πίσω τον αποκλεισμό από το Basketball Champions League και πήρε μια πολύ σημαντική νίκη με 86-80 κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Basket League. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με προεξάρχοντα τον Μάρβιν Τζόουνς που σημείωσε double-double με 20 πόντους και 13 ριμπάουντ. Πλέον, ο  «Δικέφαλος του Βορρά» έχει ρεκόρ 4-6, ενώ ο οι Ροδίτες, παρά την ήττα, είναι στο 7-4.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε τρέχοντας σερί 12-0, εκμεταλλευόμενος πλήρως την αγωνιστική απραξία 27 ημερών από την οποία προερχόταν ο Κολοσσός. Μετά από δέκα άστοχα σουτ και 4 μισή αγωνιστικά λεπτά, το ρόδι για τους φιλοξενούμενους έσπασε με τρίποντο ο Κιμ Τιλί. Οι Ροδίτες μείωσαν σε 14-11, αλλά ο «Δικέφαλος του Βορρά» ανέκτησε το διψήφιο προβάσιμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο με 26-15, με τον Μάρβν Τζόουνς να μετρά ήδη 8 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Λίγο πριν το 12ο λεπτό, ο Βασίλης Ξανθόπουλος χρεώθηκε με τεχνική ποινή και αποβλήθηκε από το παιχνίδι, αφού προηγουμένως είχε υποπέσει και σε αντιαθλητικό φάουλ. Εν απουσία του πολύπειρου Έλληνα γκαρντ, βγήκε μπροστά ο Τζόρνταν Φλοίντ, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο και βοήθησε την ομάδα του να μείνει κοντά στο σκορ, όμως ο ΠΑΟΚ εξακολουθούσε να έχει το πάνω χέρι και πήγε στα αποδυτήρια στο +5 (44-39).

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ξεκίνησε το δεύτερο μισό του αγώνα με 12 διαδοχικούς πόντους και πήρε για πρώτη φορά κεφάλι στο σκοράρισμα (51-44, 23'40'), όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν με 7-0 και έφεραν το ματς στα ίσια (51-51, 25'). Οι Ροδίτες ξεμάκρυναν με 61-54 στο 27'20", ωστόσο, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προσπέρασε με 62-21, χάρις σε δύο μεγάλα τρίποντα του Γιώργου Καμπερίδη και του Βασίλη Τολιόπουλου

Επειδικνύοντας επιθετικό πλουραλισμό, ο ΠΑΟΚ απέκτησε και πάλι διψήφιο προβάδισμα (79-67) στο 34'20". Τα τρίποντα του Τιλί κρατούσαν ζωντανό τον Κολοσσό, όμως οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και κατάφεραν τελικά να φτάσουν σε μια πολύτιμη νίκη, τόσο για ψυχολογικούς, όσο και για βαθμολογικού λόγους!

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 44-39, 62-61, 86-80

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 4 , ΝτιΛέο 3 (1), Μάντζαρης 6 (3), Τζόουνς 20 (13 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 15 (6), Ρίβερς 14 (6), Λι 2, Χριστοδούλου, Καμαριανός, Καμπερίδης 10, Τολιόπουλος 12

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίροβ 6 (2), Γουίλιαμς 9 , Τιλί 9 , Σλαφτσάκης 4, Ποτ 5 (13 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Μίλερ 7 (1), Μαργαρίτης 15 , Μπιλλής 3 (1), Φλόιντ 20 , Χατζηδάκης