Μπακς - Γουόριορς 118-99: Τρομερή εμφάνιση για το Μιλγουόκι και triple-double για τον Αντετοκούνμπο που ισοφάρισε το ρεκόρ του Μάικλ Τζόρνταν! (video)

Σε απίθανη κατάσταση οι Μπακς, προηγήθηκαν ακόμη και με 39 πόντους των Γουόριορς, για να τους νικήσουν με άνεση (118-99) χάρη στο 28ο triple-double του Γιάννη Αντετοκούνμπο (30/12/11) που ισοφάρισε τον Μάικλ Τζόρνταν.
Oι Μιλγουόκι Μπακς επέστρεψαν στις επιτυχίες και με εμφατικό τρόπο! Διέλυσαν με 118-99 τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς στο «Fiserv Forum». Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο καθοδήγησε τους πρωταθλητές του NBA στη νίκη με triple-double, το 28ο της καριέρας του, όσα είχε και ο Μάικλ Τζόρνταν! Τα «ελάφια», πλέον, έχουν ρεκόρ 27-17.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ των Μπακς από νωρίς έσπειρε τον τρόμο στην αντίπαλη άμυνα. Ολοκλήρωσε το ματς με 30 πόντους, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ και τρία μπλοκ να γεμίζουν τα στατιστικά του σε μόλις 30 λεπτά συμμετοχής. Ο Γιάννης σημείωσε 11 πόντους στην πρώτη περίοδο – όσους κι ο Κρις Μίντλετον. Παρά την απουσία του Τζρου Χόλιντεϊ, οι Μπακς έπαιξαν καταπληκτική άμυνα στους γκαρντ των Γουόριορς, με τον Στεφ Κάρι να περιορίζεται σε 12 πόντους με 4/11 σουτ. Ο Μίντλετον ολοκλήρωσε το ματς με 23 πόντους, 20 είχε ο Μπόμπι Πόρτις και 15 ο Γκρέισον Άλεν. Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε για πέντε λεπτά και είχε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 37-21, 77-38, 97-72, 118-99

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μάθιους 6 (2), Μίντλετον 23 (5/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πόρτις 20 (4/9 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Άλεν 15 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 30 (11/15 δίποντα, 8/12 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 μπλοκ), Νουόρα 6 (3/10 σουτ, 7 ριμπάουντ), Κόνατον 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΝτιΒιντσέντζο 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χιλ, Χουντ 3 (1), Γουίγκιντον 2, Οτζελέγε 3 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο 2

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Τόμπσον 11 (2/7 τρίποντα, 3/3 βολές), Γουίγκινς 16 (2), Λούνι 7 (7 ριμπάουντ), Πέιτον, Κάρι 12 (2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ιγκουοντάλα 2, Πουλ 9 (2/7 τρίποντα), Πόρτερ 8 (2), Κουμίνγκα 15 (4/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Λι 7 (1), Μπιέλιτσα (0/7 σουτ), Τοσκάνο-Άντερσον 9 (3), Κιόζα 3 (1)