EuroLeague, Day 20: Η Αρμάνι έδωσε ένα καλό μάθημα στη Μπαρτσελόνα, επιστροφή στις νίκες για Μπάγερν

Με πρωταγωνιστες τους Ροντρίγκες και Ντιλέινι (στο φινάλε) η Αρμάνι Μιλάνο πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της πρωτοπόρου Μπαρτσελόνα (2η σερί ήττα στη διοργάνωση) στο Παλαού Μπλαουγκράνα.

Οι λεπτομέρειες των αγώνων

Μπαρτσελόνα – Αρμάνι Μιλάνο 73-75

Η Αρμάνι ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο με όπλο της την άμυνα που κράτησε τη Μπαρτσελόνα μόλις στους 28 πόντους ενώ στην επίθεση τους 15 από τους 34 πόντους της σημείωσε ο ασταμάτητος Τσάτσο Ροντρίγκες. Η Μπαρτσελόνα που θυμίζουμε αγωνίζεται δίχως τους τραυματίες Καλάθη, Αμπρίνες και Οριόλα, μπήκε στην 3η περίοδο με το μαχαίρι στα δόντια και με άξονες τους Μίροτιτς και Κούριτς έτρεξε επιμέρους σκορ 19-4 παίρνοντας κεφάλι στο σκορ 47-38 στο 26ο λεπτό.

Η ομάδα του Μεσίνα που έπαιξε δίχως τους τραυματίες Σιλντς και Μήτογλου δεν τα παράτησε όμως και με τον Χάινς να βγαίνει μπροστά και ισοφάρισε 56-56 ενώ όταν ανέλαβε δράση ο πρώην παίκτης της Μπαρτσελόνα Μάλκολμ Ντιλέινι το ματς έγινε… ροντέο.

Με δικά του τρίποντα η Αρμάνι προσπέρασε 59-58 και 65-63 και με καλάθι του Χολ ξέφυγε 70-65 1’12’’ πριν το τέλος. Ο Κούριτς μετά από 1/2 βολές του Χολ μείωσε στον πόντο (71-70) με τρίποντο στα 34’’ για να ακολουθήσουν άλλα δύο τρίποντα Ντιλέινι και Μίροτιτς που έκαναν το 74-73 στα 5’’. Στην επαναφορά ο Μέλι κέρδισε φάουλ, αστόχησε στην πρώτη, έβαλε τη 2η (75-73) με τον Λαπροβίτολα να αστοχεί σε τρίποντο με τη λήξη.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντέιβις 11, Σανλί 2, Μαρτίνεζ, Σμιτς 2, Χέις, Λαπροβίτολα 6 (2), Χίγκινς 1, Κούριτς 22 (1), Γιοκουμπάιτις 11 (1), Μίροτιτς 18 (3), Νάτζι

ΜΙΛΑΝΟ: Κελ 4, Μέλι 8 (1), Γκραντ 6, Ροντρίγκες 18 (4), Ταρζιούσκι, Ρίτσι, Χολ 8, Ντιλέινι 15 (4), Χάινς 8, Μπεντίλ 8 (1)

Μπάγερν Μονάχου – Ζαλγκίρις Κάουνας 74-65

Στοπ στο αρνητικό σερί τριών ηττών έδωσε η Μπάγερν Μονάχου που κατέβαλε δύσκολα την ουραγό Ζαλγκίρις με 74-65. Οι φιλοξενούμενοι παρά την πολυήμερη αποχή από τους αγώνες της διοργάνωσης (25 μέρες) ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο χάρη στον Νέμπο αφού προηγήθηκε ακόμη και με 7 πόντους διαφορά (26-19).

Όμως η Μπάγερν που και πάλι έπαιξε δίχως τον τραυματία Νταρούν Χίλιαρντ βρήκε στο πρόσωπο του Σέρβου γκαρντ Γιάραμαζ τον σκόρερ που αναζητούσε. Προηγήθηκε 49-40 και 67-58 και κράτησε τη νίκη μέχρι το φινάλε.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 3 (1), Τόμας 4, Ουόλντεν 9 (1), Ρίβερς 5, Χάντερ 3, Γιάραμαζ 16 (3), Λούτσιτς 12 (3), Ομπστ 11 (3), Ρούμπιτ 11, Σίσκο, Ραντόσεβιτς

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ουέμπστερ 10 (1), Μπλαζέβιτς 7, Λεκάβιτσιους 10, Νέμπο 14, Καλνιέτις 3 (1), Γιανκούνας 3, Μιλάκνις 5 (1), Στρέλνιεκς 1, Κάβανο 5 (1), Γκιφάι 3, Ουλάνοβας 4