Τα… τρία κακά της μοίρας του. Ο χειρότερος φετινός Ολυμπιακός συνετρίβη στην Πόλη (94-80) από τη Φενέρμπαχτσε

Κάτι η έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού από την αποχή 16 ημερών από τη δράση, κάτι τα αδικαιολόγητα πολλά λάθη αλλά και τα ακόμη πιο αδικαιολόγητα νεύρα του Γιώργου Μπαρτζώκα υποχρέωσαν τον Ολυμπιακό σε βαριά ήττα (94-80) από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη.

Θα περίμενε κανείς ότι έχοντας να αντιμετωπίσει την δίχως τους δύο πρώτους της σκόρερ και ηγέτες Νάντο ντε Κολό και Γιαν Βέσελι, Φενέρμπαχτσε ο Ολυμπιακός θα ήταν το αφεντικό της αναμέτρησης στην Ulker Arena. Αντ’ αυτού οι ερυθρόλευκοι έγιναν κομπάρσοι στο τρίποντο σόου της τουρκικής ομάδας που πήρε μία σπουδαία νίκη με 94-80.

Ο Ολυμπιακός σαφέστατα επηρεασμένος από την έλλειψη αγώνων αφού τελευταίο του επίσημο ματς ήταν στις 26 Δεκεμβρίου για το Κύπελλο Ελλάδας με τον Ιωνικό, δεν είχε ρυθμό στην επίθεση και αρκέστηκε σε ατομικά ξεσπάσματα πότε του Πρίντεζη και πότε του Παπανικολάου ενώ στην άμυνα ήταν… τρύπιος. Δίχως ανάσες, δίχως επιστροφές, δίχως νεύρο.

Παρόλα αυτά ξεκίνησε αρκετά καλά το ματς κλείνοντας την πρώτη περίοδο προηγούμενος 17-11 πηγαίνοντας το ματς στο 5 εναντίον 5. Αυτό όμως δεν συνεχίστηκε στη 2η περίοδο όταν οι αργές επιστροφές έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Τζόρτζεβιτς διά χειρός Πίερ και Πολονάρα να χτυπήσει στο τρανζίσιον για το 18-17. Ο Πρίντεζης ήταν αυτός που με την είσοδό του στο ματς τα άλλαξε όλα επιθετικά βάζοντας με 12 δικούς του πόντους (σχεδόν τους μισούς της ομάδας του) ξανά μπροσά με 25-22 αλλά η συνέχεια ήταν καταδικαστική για τον Ολυμπιακό.

Από τη μια ο τραυματισμός του ΜακΚίσικ στο 13ο λεπτό και από την άλλη η αποβολή με δύο απανωτές τεχνικές ποινές του Μπαρτζώκα στο 17ο λεπτό άλλαξαν εντελώς τη ροή του αγώνα. Η Φενέρ προηγήθηκε 36-32 και παρά την άμεση αλλά πρόσκαιρη απάντηση με τον Παπανικολάου (39-36 ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο) πήρε για τα καλά τα ηνία του ματς.

Ξεκίνησε την 3η περίοδο με απανωτά τρίποντα από Μπούκερ και Πολονάρα για το 50-44 (24’) και απάντησε στα δύο σερί τρίποντα του Ντόρσεϊ και το τελευταίο ερυθρόλευκο προσπέρασμα (52-50) με 11-2 επιμέρους σκορ για το 61-54. Ο Ολυμπιακός αντί να κόψει τον ρυθμό έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο στην επίθεση, η Φενέρ έκλεισε την περίοδο σκοράροντας 30 πόντους με τους ερυθρόλευκους να μετράνε 9 λάθη και όταν στην αρχή της 4ης περιόδου νέα τρίποντα από τον Μαχμούτογλου έξαναν το 74-59 με 11-0 σερί της τουρκικής ομάδας όλα τελείωσαν αφού ο Ολυμπιακός δεν είχε ούτε το κουράγιο ούτε τον τρόπο να επιστρέψει.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Μπιρσέν 5 (1), Χαζέρ 5 (1), Ακπινάρ 1, Μαχμούτολου 17 (4), Χένρι 11, Πίερ 14 (2), Γκούντουριτς 11 (2), Φλόιντ 2, Μπούκερ 12 (2), Πολονάρα 15 (3), Ντουβερίογλου 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ουόκαπ 5 (1), Ντόρσεϊ 14 (4), Λαρεντζάκης, Φαλ 6, Σλούκας 14 (2), Μάρτιν 10, Βεζένκοβ 5 (1), Πρίντεζης 12 (2), Παπανικολάου 12 (2), ΜακΚίσικ 2