Πέλικανς - Μπακς 116-112: Λύγισαν στην παράταση τα «ελάφια» (video)

Χωρίς τον Γιάννη, τον Μίντλετον και τον Πόρτις οι Μπακς δεν τα κατάφεραν απέναντι στους Πέλικανς στην παράταση.

Παίζοντας ξανά χωρίς τους Γιάννη Αντετοκούνμπο και Κρις Μίντλετον (συνεχίζουν ν΄ απουσιάζουν και οι Μπρουκ Λόπερ, Μπόμπι Πόρτις), το Μιλγουόκι «λύγισε» στην παράταση στην έδρα της Νέας Ορλεάνης, γνωρίζοντας την 12η ήττα στην regular season με 116-112 (κανονικός αγώνας 103-103).

Η «παράσταση» του Τζρου Χολιντέι (40 πόντους) δεν είχε αίσιο φινάλε για τους «Μπακς», καθώς οι απουσίες δεν τους επέτρεψαν αυτή την φορά να φύγουν νικητές και το ρεκόρ τους έπεσε στο 19-12.

Ο Ντιβόντε Γκράχαμ με 26 πόντους και 8/12 τρίποντα έδειξε τον δρόμο στους νικητές (2η σερί επιτυχία για τους «Πέλικανς»), που είχαν σε εξαιρετικό βράδυ και τους Γιόνας Βαλαντσιούνας (24 πόντους), Μπράντον Ίνγκραμ 22 πόντους.

Ο Τζρου Χόλιντεϊ πέτυχε το καλάθι που έστειλε τον αγώνα στην παράταση, σταμάτησε στους 40 πόντους, αλλά δεν μπόρεσε να οδηγήσει τα «Ελάφια» στη νίκη και, πλέον, οι πρωταθλητές βρίσκονται στην 3η θέση της Ανατολής (στον επόμενο αγώνα υποδέχονται το Κλίβελαντ).

Ο Στεφ Κάρι ήταν σε ένα ακόμη ματς ασταμάτητος (30π.) και το Γκόλντεν Στέιτ πέρασε και από την Βοστόνη με 111-107, απέναντι στους αποδεκατισμένους - λόγω κορονοϊού - Σέλτικς (πέντε παίκτες είχαν μπει στο πρωτόκολλο Covid-19).

Το ίδιο έγινε και με τον Τζόρνταν Πουλ των Γουόριορς, λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, παρ΄ όλα αυτά οι Σέλτικς είχαν μεγαλύτερα προβλήματα καθώς παρατάχθηκαν χωρίς τους Χόρφορντ, Γκραντ Γουίλαμς, Πάρκερ, Ερνανγκόμεθ και Χάουζερ.

Ο Στεφ Κάρι παρότι είχε 5/14 τρίποντα, πέτυχε το κρίσιμο σουτ με το οποίο έκανε το σκορ 109-104 στα 35 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε και ήταν ο πρωταγωνιστής των «Πολεμιστών», ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Άντριου Γουίγκινς με 27 πόντους. Από τους γηπεδούχους ο Τζέισον Τέιτουμ είχε 27 πόντους.