Τρομακτικός και αήττητος στο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός, υπέταξε και τη Βιλερμπάν με 89-54 (video)

Ο Ολυμπιακός «έπνιξε» με την άμυνά του τη Βιλερμπάν και ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του στον πρώτο γύρο της Euroleague χωρίς να απωλέσει βαθμούς!
Αήττητος στο ΣΕΦ για έναν ολόκληρο γύρο της Euroleague ο Ολυμπιακός, που υπέταξε και τη Βιλερμπάν με 89-54, έκανε το άκρως εντυπωσιακό 9/9 στην έδρα του και πάει με φόρα στο ΟΑΚΑ για το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό (23/12, 21:00)! Τάιλερ Ντόρσεϊ με 19 πόντους, Σάσα Βεζένκοφ με 15 και Κώστας Παπανικολάου με 13 αντίστοιχα πήραν πάνω τους το βάρος στην επίθεση. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αποδεικνύει με κάθε ευκαιρία ότι φέτος αποτελεί υπολογίσιμη δύναμη και φιγουράρει εδώ και καιρό στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με το ρεκόρ της να έχει φτάσει πια στο 11-5.

Να σημειώσουμε ότι αυτό το +35 είναι η τέταρτη μεγαλύτερη σε έκταση νίκη στην ιστορία των «ερυθρολεύκων», μετά το +48 (89-41) επί της Σιένα τη σεζόν 2010-11, το +47 (100-53) κόντρα στην Οβαρένσε το 2000-01 και το +44 (109-65) με αντίπαλο την Προκόμ την περίοδο 2007-08!

Ο Ολυμπιακός χρειάστηκε περίπου 3 αγωνιστικα λεπτά για να μπει στο πνεύμα του αγώνα, όμως όταν άρχισε να βάζει τη μπάλα στο καλάθι και να ελέγχει τα ριμπάουντ, πέρασε σε ρόλο οδηγού (12-6 στο 5') και έκλεισε την πρώτη περίοδο με double-score, 20-10.

Η Βιλερμπάν μπήκε καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε σε 26-19 στο 15', με τον Αντουάν Ντιό να σημειώνει το πρώτο τρίοντο της ομάδας του. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν όμως με ένα εντυπωσιακό 13-2 επιμέρους σκορ και πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων (39-21), απόσταση την οποία έχτισαν κυρίως μέσα από την άμυνά τους, υποχρεώνοντας την ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ να σουτάρει με ευστοχία 33.3% στο δίποντο (8/24). Πολύ σημαντικό ότι οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν τα 7 λάθη των φιλοξενούμενων σε 13 πόντους!

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ, που είχε ήδη 10 πόντους στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, επέστρεψε σεληνιασμένος στο παρκέ μετά την ανάπαυλα και με τρία δικά του τρίποντα «εκτόξευσε» τη διαφορά στις παρυφές των 30 πόντων (57-29) στο 25', τελειώνοντας μια και καλή με την υπόθεση νίκη.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος, με τον Έλληνα τεχνικό να δίνει χρόνο συμμετοχής και σε παίκτες που δεν αγωνίζονται πολύ στα ευρωπαϊκά παιχνίδια, όπως ο Γιώργος Πρίντεζης, αλλά και ο Μιχάλης Λούντζης.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 39-21, 65-38, 89-54