Euroleague Day 15: Ισοπεδωτική η Ουνίξ διέλυσε την ΤΣΣΚΑ, νικηφόρο ποδαρικό για Ομπράντοβιτς

Την 6η της νίκη στους 7 τελευταίους αγώνες της πανηγύρισε και μάλιστα στη Μόσχα επί της ΤΣΣΚΑ η ασυγκράτητη Ουνίξ με εμφάνιση που δείχνει… πλέι-οφ υποχρεώνοντας τη συμπατριώτισσά της στην πιο βαριά εντός έδρας ήττα στην ιστορίας της στην Ευρωλίγκα.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ουνίξ Καζάν 67-88

Την πιο βαριά εντός έδρας ήττα στην ιστορία της (ισοφάριση) γνώρισε η ΤΣΣΚΑ αφού η Ουνίξ την… έδεσε κόμπο μέσα στο σπίτι της. Η ομάδα του Περάσοβιτς έγραψε ιστορία αφού το +21 είναι ισοφάριση της διαφοράς της νίκης της Μπαρτσελόνα με 81-60 τη σεζόν 2012-13. Πρωταγωνιστές για τους νικητές ο Χεζόνια με τους Μέιο και Κάνααν για μία Ουνίξ που είχε συνεχώς το προβάδισμα με μεγάλη διαφορά, πέντε διψήφιους σε πόντους παίκτες και… 15/25 τρίποντα!

ΤΣΣΚΑ: Λούντμπεργκ 12 (2), Μπολομπόι 1, Ούχοβ, Χάκετ, Αντόνοβ, Φόιχτμαν 5 (1), Κλάιμπερν 7 (1), Σενγκέλια 20 (1), Μιλουτίνοβ 6, Γκριγκόνις 3 (1), Κουρμπάνοβ, Σβεντ 13 (3)

ΟΥΝΙΞ: Σπισού 3 (1), Τ.Μπράουν 10, Κάνααν 16 (4), Λ.Μπράουν 10 (2), Μπράντλεϊ, Χεζόνια 18 (2), Κλιμένκο, Ουζίνσκι 3 (1), Τζεκίρι 6, Μέιο 14 (4), Βοροντσέβιτς 8 (1)

Ζαλγκίρις Κάουνας – Μονακό 98-107 (95-95)

Με κατοστάρα στην παράταση έκανε ποδαρικό στον πάγκο της Μονακό ο Σάσα Ομπράντοβιτς μετά από συγκλονιστικό σε εξέλιξη αγώνα. Η Μονακό είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και προηγήθηκε 90-85 2,5 λεπτά πριν το τέλος. Όμως η Ζαλγκίρις με τρίποντο του Κάβανο μείωσε στον πόντο και με φόλοου του Ουλάνοβας ακριβώς με τη λήξη ύστερα από άστοχο λέι-απ του Λεκαβίτσιους ισοφάρισε 95-95. Όμως στο έξτρα πεντάλεπτο Τόμας και Τζέιμς καθόρισαν τον νικητή αφού η Ζαλγκίρις τα… έσπασε.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ουέμπστερ 3, Μπλαζέβιτς 6, Λεκάβιτσιους 13, Νέμπο 14, Καλνιέτις 6, Μινιότας, Μιλάκνις 19 (5), Ντράγκιτς, Στρέλνιεκς 22 (5), Κάβανο 8 (2), Γκιφάι 2, Ουλάνοβας 5 (1)

ΜΟΝΑΚΟ: Λι 2, Μπέικον 19 (2), Τόμας 12, Ντιαλό 13 (3), Μότουμ 2, Μοτιεγιούνας 7 (1), Ουαταρά 11 (1), Γκρέι 12 (1), Άντζουσιτς 2, Χολ 7, Τζέιμς 20 (1)

Βιλερμπάν – Ζενίτ Αγ.Πετρούπολης 61-71

Επιστροφή στις νίκες για τη Ζενίτ κόντρα στην ντεφορμέ Βιλερμπάν, επόμενη αντίπαλο του Ολυμπιακού την προσεχή Παρασκευή στο ΣΕΦ. Η ομάδα του Πασκουάλ πήρε μία διαφορά ασφαλείας 7-9 πόντων στην τελευταία περίοδο χάρη στην άμυνά της και τους Πόιθρες και Λόιντ επιθετικά, άντεξε στην ύστατη αντεπίθεση των γηπεδούχων που μείωσαν από 62-53 σε 62-57 αφού με καθοριστικό τρίποντο του Μπάρον πήρε “ανάσα” και κράτησε τη νίκη.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Οκόμπο 9, Ουεμπανιάμα 4, Τζόουνς 11, Λακόμπ, Ντιό 2, Νάιτ 8, Γκιστ 6, Οσετκόβσκι 5 (1), Χάουαρντ 12, Στραζέλ, Αντετοκούνμπο 4

ΖΕΝΙΤ: Λόιντ 15 (2), Καράσεβ, Κουλάγκιν 4, Μπάρον 14 (4), Ζούμπκοβ 2, Πόιθρες 16, Πονίτκα 4 (1), Φράνκαμπ 2, Μίκι 10, Γκουντάιτις 4