NBA: Εκπληκτική εμφάνιση από τους Γκρίζλις που… υπέταξαν τους Λέικερς! (video)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της βραδιάς στο ΝΒΑ.

Μπορεί οι Λέικερς να βρήκαν σε ένα καλό βράδυ του Ντέιβις και Λεμπρόν, ωστόσο δεν μπόρεσαν να αντισταθούν και εν τέλει λύγισαν στην έδρα των Γκρίζλις με τελικό σκορ 108-95. Η ομάδα του Λος Άντζελες μπήκαν πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο πρώτο δωδεκάλεπτο με 29-25, αλλά είδε τους αντιπάλους να αντιδρούν στη δεύτερη περίοδο και μάλιστα να παίρνουν στη συνέχεια τον δρόμο τους προς τα αποδυτήρια όντας στο +6 (59-53).

Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν στείλει τη διαφορά στο +14 (94-80), την οποία διατήρησαν παρά την όποια αντίδραση των αντιπάλων τους κι έφτασαν στη νίκη. Για τους Γκρίζλις του 15-11 ο Τζάκσον τζούνιορ είχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μπέιν 23 πόντους, Μέλτον και Τζόουνς από 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Από την άλλη οι Σπερς δεν προβληματίστηκαν και πολύ απέναντι στους Νάγκετς, επικρατώντας στην έδρα τους 123-111. Οι γηπεδούχοι αρχικά προηγήθηκαν στο πρώτο δωδεκάλεπτο με +8 (37-29), ενώ τρία λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου είχαν φτάσει στο +15 (47-32)!

Λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου η ομάδα του Ντένβερ θέλησε να αντιδράσει μειώνοντας στο -4, ωστόσο ένα 6-0 των Σπερς έφερε τη διψήφια διαφορά (100-90). Στο τέλος κατάφεραν να την κρατήσουν και οδηγήθηκαν πανηγυρικά στη νίκη.

Στο τελευταίο παιχνίδι της βραδιάς οι Σίξερς ήρθαν αντιμέτωποι με την ήττα στην έδρα τους από τους Τζαζ με 118-96. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (32-27), η δεύτερη όμως ανήκε στους Τζαζ που όχι μόνον ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση αλλά πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων (54-61).

Επτά λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν φτάσει σε μια διαφορά 18 πόντων, η οποία εν τέλει παρέμεινε και διαμορφώθηκε το τελικό αποτέλεσμα. Για τους Τζαζ του 18-7 ο Μίτσελ είχε 22 πόντους, 6 ασίστ, ο Γκομπέρ 17 πόντους, 21 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Γουαϊτσάιντ 14 πόντους, 10 ριμπάουντ.