Euroleague Day 14: «Σούπερ Μάριο» στο Τελ Αβίβ, νέες γκέλες για Ζενίτ και Εφές

Με καθοριστικό Μάριο Χεζόνια η Ούνικς Καζάν πέρασε από την έδρα της Μακάμπι. Νίκη στο τέλος για τη Φενέρ του σπουδαίου Βέσελι. «Καθάρισε» στην 4η περίοδο η Μπάγερν. Δε δυσκολεύτηκε η Μπασκόνια.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρώτης μέρας για την 14η αγωνιστική της Euroleague:

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Ούνικς Καζάν: 74-85

Μεγάλη νίκη για την Ούνικς που πέρασε από τη δυνατή έδρα της Μακάμπι. Σημαντικό ρόλο σε αυτό έπαιξε η παρουσία του πρώην «πράσινου» Μάριο Χεζόνια. «Η ομάδα του λαού» είδε το 66-63 του τρίτου δεκαλέπτου να μετατρέπεται μέσα σε 2 λεπτά σε 66-72 με τους 7 από τους 9 πόντους, στο σερί της ομάδας του, να προέρχονται από τον Κροάτη. Οι παίκτες του Περάσοβιτς δεν ξανάφησαν τα ηνία του σκορ μέχρι το τέλος. Μεγάλη εμφάνιση από τον Λορέντζο Μπράουν, που τελείωσε τον αγώνα με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Ουίλμπεκιν 18 (4), Έβανς 5 (1), Καλέιρο 3, Ουίλιαμς 4, Τέιλορ, Ρέινολντς 12, ΝτιΜπαρτολομέο 8 (2), Μπλέιζερ 1, Νάναλι 12 (1), Ζίζιτς 11, Ζιβ

Ούνικς Καζάν: Σπισού, Τ.Μπράουν 6, Κάναν 18 (3), Λ.Μπράουν 26 (2), Μπράντλει 4, Χέζονια 14 (2), Ουζίνσκι, Τζεκίρι 6, Μέιο 11 (1)

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 43-43, 66-63, 74-85

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης – Φενέρμπαχτσε: 80-86

Ένας φοβερός Γιαν Βέσελι οδήγησε τη Φενέρ στη νίκη μέσα στη Ρωσία. Ο Τσέχος σέντερ ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα, καθώς σημείωσε 15 από τους 16 πόντους της ομάδας του στην πρώτη περίοδο και ολοκλήρωσε το ματς με 32 πόντους και 5 ριμπάουντ. Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ όμως δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια, πήγαν στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (41-40) και με πρωτεργάτη τον Τζόρνταν Λόιντ (19π.) έμειναν «ζωντανοί» στη διεκδίκηση της νίκης μέχρι το φινάλε. Στην κρισιμότερη όμως φάση του αγώνα με το σκορ στο 80-84, οι Ρώσσοι έκαναν λάθος στην επαναφορά, ο Βέσελι κάρφωσε στον αιφνιδιασμό και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Η Φενέρ πήρε την 5η της νίκη στη σεζόν, με τις 3 να είναι απέναντι σε Ρωσικές ομάδες…

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης: Λόιντ 19 (2), Καράσεβ 3 (1), Μπάρον 8 (2), Πουσκόβ 2, Κουζμίνσκας 17 (3), Ζούμπκοβ 8 (2), Πόιθρες, Πονίτκα 3, Φράνκαμπ 5 (1), Μίκι 8 (2), Γκουντάιτις 7

Φενέρμπαχτσε: Μπιρσέν, Χαζέρ 2, Μαμούτολου 1, Μπιμπέροβιτς 2, Ντε Κολό 18, Χένρι 7 (1), Πίερ 13 (1), Βέσελι 32 (2), Μπούκερ 10 (1), Πολονάρα 1, Ντουβερίογλου

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 41-40, 62-61, 80-86

Μπάγερν – Αναντολού Εφές: 83-71

Μεγάλη εντός έδρας νίκη για τη Μπάγερν Μονάχου, εν τη απουσία του πρώτου της σκόρερ, Νταρούν Χίλιαρντ. Οι Γερμανοί ήταν μπροστά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με τρομερή άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο, «κλείδωσαν» μια πολύ σημαντική νίκη – δήλωση οχτάδας. Η ομάδα του Ραντόσεβιτς κατάφερε στο τέλος να μην αφήσει περιθώρια στην εξαιρετική περιφερειακή γραμμή της Εφές, δεχόμενη μόλις 7 πόντους στην τελική ευθεία του αγώνα. Κορυφαίοι για τους γηπεδούχους της Μπάγερν, οι Λούσιτς, Ρούμπιτ και Ντεσόν Τόμας, με 18 πόντους έκαστος.

Μπάγερν: Ουέιλερ-Μπαμπ 4, Τόμας 18 (2), Ουόλντεν 6 (2), Χάντερ 10, Γιάραμαζ 9 (1), Λούτσιτς 18 (2), Τζορτζ, Ομπστ, Ρούμπιτ 18, Σίσκο

Αναντολού Εφές: Λάρκιν 18 (1), Μπομπουά 18 (4), Μπράιαντ, Μοερμάν, Πλάις 7 (1), Μίτσιτς 12, Άντερσον, Πετρούσεβ 3 (1), Ντάνστον 13, Σίμον

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 44-38, 66-64, 83-71

Μπασκόνια – Βιλερμπάν: 91-66

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψαν οι Βάσκοι την αναμέτρηση με τη Βιλερμπάν, μετά την ανάπαυλα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν «χέρι – χέρι» στο σκορ, όμως στο δεύτερο οι Γάλλοι σκόραραν μόλις 22 πόντους σε 20 λεπτά, μην μπορώντας να παραμείνουν ανταγωνιστικοί. Η 3η περίοδος έκρινε ουσιαστικά το ματς, καθώς ανήκε σχεδόν ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους, που ξέφυγαν χωρίς να κοιτάξουν ποτέ πίσω τους. Κομβικοί σε αυτό το διάστημα του ξεσπάσματος, οι Φοντέκιο (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Κοστέλλο (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Μπασκόνια: Λ.Πίτερς 5 (1), Μπάλντγουιν 13 (1), Σεντεκέρσκις 2, Μαρίνκοβιτς, Γκρέιντζερ 7 (2), Φοντέκιο 15 (3), Ίνοτς 14, Κοστέλο 13 (1), Γκιεντράιτις 15 (3), Νοκό 7

Βιλερμπάν: Οκόμπο 7 (1), Ουεμπανιάμα 10 (2), Τζόουνς 17, Καουντί 6 (1), Λακόμπ 5, Νάιτ 4, Γκιστ 8 (2), Φαλ 6, Χάουαρντ 3 (1), Στραζέλ

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-44, 69-55, 91-66