«Στάση Βελιγράδι» για τον Ολυμπιακό, ήττα 81-76 από τον Ερυθρό Αστέρα

Στο Μιλάνο πέρασε «αέρας», στο Καζάν έδειξε χαρακτήρα αλλά στο Βελιγράδι δεν άντεξε. Ο Ολυμπιακός στο 3ο σερί εκτός έδρας παιχνίδι του ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα 81-76 και έχασε την ευκαιρία να εδραιωθεί στην 3η θέση.

Ο Αστέρας ξεκίνησε φουριόζος το ματς με τη συνήθη πιεστική άμυνά του να υποχρεώνει τον Ολυμπιακό σε λάθη και κατάφερε να πάρει τα ηνία του ματς από νωρίς. Κράτησε τους ερυθρόλευκους στους 2 πόντους στα πρώτα 4 αγωνιστικά λεπτά (9-2) και έλεγξε το σκορ μέχρι το 7ο λεπτό (17-10) με 3/6 τρίποντα.

Η αντίδραση των ερυθρόλευκων ήρθε με τον Βεζένλοβ που μείωσε 17-15 και τους έβαλε στο πνεύμα του ματς. Η μάχη συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμα (29-28) και να ξεφεύγουν 34-28 στο 16’ αλλά τον Λαρεντζάκη να «μαζεύει» τη διαφορά (34-44) και τον Σλούκα να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα (34-35) πριν το ημίχρονο (36-38).

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στην 3η περίοδο με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα μέχρι το τελευταίο εξάλεπτο όταν το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 66-64 αλλά ο Ερυθρός Αστέρας με τρίποντο του Ουόλτερ και καλάθι του Κάλινιτς προσπέρασε 69-66 (35’25’’) και αμέσως μετά ξέφυγε με 4 (73-69) με τον Μίτροβιτς και με 5 (75-70) με τον Κάλινιτς μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο. Ο Ολυμπιακός επιμένοντας στα (άστοχα) τρίποντα με τους ΜακΚίσικ και Ντόρσεϊ δεν μπόρεσε να πλησιάσει με τον Λάζιτς στα 58’’ να δίνει τη χαριστική βολή (78-70).

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Ουόλτερς 10 (1), Νταβίντοβατς 11 (1), Μίτροβιτς 12, Λάζιτς 6 (1), Κάλινιτς 25 (2), Ντόμπριτς, Χόλινς 3 (1), Σιμόνοβιτς, Ιβάνοβιτς 11 (1), Μάρκοβιτς, Κούζμιτς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ουόκαπ 3, Ντόρσεϊ 18 (4), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 3, Σλούκας 12 (2), Μάρτιν 8, Βεζένκοβ 12 (2), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν-Σαρλ 2, ΜακΚίσικ 8 (1)