4/4 εντός έδρας ο Κολοσσός, διέλυσε 76-59 και τον Ηρακλή!

Σε ρυθμό… προπόνησης η ομάδα της Ρόδου «κατάπιε» και τον «γηραιό» και έφτασε στις έξι νίκες στο πρωτάθλημα φιγουράροντας στην πρώτη τετράδα της κατάταξης!

Με… συνοπτικές διαδικασίες όπως έκανε κόντρα σε Απόλλωνα Πάτρας, Ιωνικό Νίκαιας και Λαύριο ο Κολοσσός πέρασε δίχως ιδιαίτερο κόπο το εμπόδιο και του παρατημένου στην τύχη του Ηρακλή.

Η ομάδα του Κατζούρη με όπλο ως συνήθως την άμυνα, έπνιξε από το πρώτο ημίχρονο τον αντίπαλό της αφού ο Ηρακλής με το ζόρι έφτασε τους 21 πόντους στο ημίχρονο (38-21) και χτυπώντας τις αδυναμίες του αντιπάλου της στην άμυνα με τους Ποτ, Ουίλιαμς και Μομίροβ έχτισε από νωρίς τις βάσεις νίκης.

Όταν, δε, στην αρχή της 4ης περιόδου η διαφορά εκτοξεύτηκε από το 38-21 του ημιχρόνου στο 46-21 με 8-0 σερί (25’) όλα τελείωσαν και το υπόλοιπο της αναμέτρησης εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ: Μομίροβ 11 (2), Ουίλιαμς 14 (4), Τίλι 8 (1), Χατζηδάκης, Ποτ 20 (2), Ξανθόπουλος 5 (1), Πράπας, Καμπούρης, Μαργαρίτης 6, Φλόιντ 10, Σλαφτσάκης 2

ΗΡΑΚΛΗΣ: Σταμάτης 6 (2), Σκορδίλης 8, Αγραβάνης 12 (1), Κουζέλογλου 6, Ντάγκλας 6 (1), Γούλριτζ 2, Γκάρετ 9, Φίλιος, Χαριτόπουλος 2, Πετανίδης, Παπαδάκης 8 (1)