Euroleague, Day 13: Φιλί ζωής από Γιαμπουσέλ για τη Ρεάλ, 5/5 οι γηπεδούχοι

Made in France η 6η συνεχόμενη νίκη της Ρεάλ στην Ευρωλίγκα αφού ο Ερτέλ με 8 πόντους στο τελευταίο τετράλεπτο γύρισε το ματς με τη Μακάμπι και ο Γιαμπουσέλ με νικητήριο λέι-απ στα 2’’ το «καθάρισε».

Οι λεπτομέρειες των αγώνων

Ρεάλ - Μακάμπι Τ.Α. 72-70

Μεγάλο ματς έγινε στη Μαδρίτη με τον Γιαμπουσέλ να δίνει το φιλί ζωής στη Ρεάλ δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Η Μακάμπι στο τέλος της 3ης περιόδου με τα τρίποντα του Μπλέιζερ και τις βολές του Ουίλμπεκιν ξέφυγε με 9 (59-50) αλλά η Ρεάλ επέστρεψε μειώνοντας στους 3 (59-56) και με τρίποντο του Ερτέλ στο 37’ στους 2 (65-63).

Η Μακάμπι έκανε το 67-63 με τον Έβανς αλλά με νέο τρίποντο του Ερτέλ η «βασίλισσα» προσπέρασε 68-67 (με τον Ουίλμπεκιν να χάνει συνεχόμενες επιθέσεις για τη Μακάμπι) και άγγιξε τη νίκη ξανά με τον Γάλλο στα 20’’ για το 70-67. Όμως ο Ντέρικ Ουίλιαμς με τρίποντο στα 15’’ ισοφάρισε 70-70 πριν ο Γιαμπουσέλ αποφασίσει για τον νικητή.

ΡΕΑΛ: Ουίλιαμς-Γκος 4, Κοσέρ 4, Ερτέλ 15 (2), Ρούντι 3 (1), Αμπάλδε, Χάνγκα 7 (1), Πουαριέ 11, Ταβάρες 9, Γιουλ 2, Γιαμπουσέλ 15, Τέιλορ 2

ΜΑΚΑΜΠΙ: Ουίλμπεκιν 14 (1), Έβανς 10, Καλέιρο 2, Ουίλιαμς 8 (1), Τέιλορ 4, Ρέινολντς 8, Σόρκιν 2, ΝτιΜπαρτολομέο 4, Μπλέιζερ 6 (2), Νάναλι 2, Ζίζιτς 10

Φενέρμπαχτσε – Μονακό 96-86

Επιτέλους νίκη για τη Φενέρμπαχτσε που αν και φλέρταρε με μία ακόμη γκέλα από ανατροπή «σώθηκε» από τα τρίποντα Γκούντουριτς και Ντε Κολό στο τελευταίο δίλεπτο.

Η ομάδα του Τζόρτζεβιτς προβλημάτισε στην 1η περίοδο αλλά ανέβασε ρυθμό μετά το 26ο λεπτό αφού ξέφυγε με 83-71. Όμως η Μονακό με τον Τζέιμς μείωσε στους 4 (83-79) δίχως όμως να καταφέρει κάτι περισσότερο με τον Αμερικανό σκόρερ μάλιστα να τραυματίζεται λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε!

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χαζέρ 6 (1), Σαγιόκ, Μαμούτολου, Ντε Κολό 15 (3), Χένρι 13 (3), Πίερ 2, Γκούντουριτς 18 (4), Βέσελι 20, Μπούκερ 11 (1), Πολονάρα 11 (1)

ΜΟΝΑΚΟ: Ντεμαί, Λι 7, Τόμας 3 (1), Ντιαλό 10 (2), Μότουμ 6, Μοτιεγιούνας 7 (1), Ουαταρά 15 (3), Φαγέ, Άντζουσιτς 1, Χολ 6, Τζέιμς 31 (5)

Ζαλγκίρις – Μπασκόνια 72-68

Ήταν να μην κάνει την αρχή η Ζαλγκίρις που πέτυχε και τρίτη σερί εντός έδρας νίκη πιάνοντας τον Παναθηναϊκό στη βαθμολογία. Η ομάδα του Ζντοβτς με όπλο τον έλεγχο του ρυθμού και την άμυνα απέναντι στην απογοητευτική και προβληματική επιθετικά και πάλι Μπασκόνια είχε συνεχώς το προβάδισμα και όταν οι Βάσκοι μείωσαν στους 3 ένα λεπτό πριν το τέλος ήταν εύστοχη στις βολές κρατώντας τη νίκη.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Ουέμπστερ 4, Μπλαζέβιτς 8, Λεκάβιτσιους 13 (1), Νέμπο 10, Καλνιέτις 10 (2), Μινιότας 2, Μιλάκνις 6 (2), Ντράγκιτς, Στρέλνιεκς 5 (1), Κάβανο 9 (2), Ουλάνοβας 5

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Λ.Πίτερς 10 (2), Μπάλντγουιν 7 (1), Σεντεκέρσκις 7 (1), Μαρίνκοβιτς, Γκρέιντζερ 11 (3), Φοντέκιο 12 (1), Ίνοτς 13, Γκιεντράιτις 6 (1), Νοκό 2, Κούρουκς

Μπάγερν – Βιλερμπάν 73-65

Ένα ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο με επιμέρους σκορ 9-2 ήταν αρκετό ώστε να χαρίσει στη Μπάγερν τη νίκη κόντρα στην αποδεκατισμένη Βιλερμπάν που και πάλι είχε πολλές απουσίες (Νάιτ, Μόργκαν, Οσετκόβσκι).

Οι Βαυαροί προβλημάτισαν στην 1η περίοδο (12-20) αλλά με τον Λούτσιτς ισορρόπησαν στη 2η (39-38 ημίχρονο) ενώ όταν η Βιλερμπάν μείωσε στον πόντο (64-63) με πέντε λεπτά για το «φινάλε» μίλησε η άμυνα των γηπεδούχων που με τον Ρούμπιτ να σκοράρει στην επίθεση «καθάρισαν» το ματς.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 9, Τόμας 7 (1), Ουόλντεν 9 (1), Χάντερ 2, Γιαραμάζ 2, Λούτσιτς 18 (2), Ομπστ 3 (1), Ρούμπιτ 19, Σίσκο 4

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Οκόμπο 14 (2), Ουεμπανιάμα 5, Τζόουνς 10, Καουντί 8 (1), Λακόμπ 6, Γκιστ 10 (1), Φαλ 7, Χάουαρντ 2, Στραζέλ, Αντετοκούνμπο 3