Τρίποντο πάρτυ της ΤΣΣΚΑ, νέα βαριά ήττα (97-77) στη Μόσχα ο Παναθηναϊκός

Στο ίδιο έργο θεατές… Ο Παναθηναϊκός έγινε βορά στις… τρίποντες ορέξεις της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα και γνώρισε μία -ακόμη- βαριά ήττα, την 10η του σε 13 αγώνες της Ευρωλίγκα αφού ήταν σαν να μην πήγε ποτέ στην πρωτεύουσα της Ρωσίας.

Η παράδοση που θέλει την ΤΣΣΚΑ να κερδίζει στους περισσότερους αγώνες της με τον Παναθηναϊκό την τελευταία δεκαετία συνεχίστηκε αφού οι Μοσχοβίτες επικράτησαν για 8η φορά στα 9 τελευταία ματς και κατά την προσφιλή τους συνήθεια με μεγάλη διαφορά πόντων.

Ο Παναθηναϊκός παίζοντας δίχως τον αρχηγό του Ιωάννη Παπαπέτρου ήταν μία ομάδα κομμένη στα δύο επιθετικά ενώ αμυντικά η περιβόητη ζώνη που είχε δώσει τις νίκες με Ολυμπιακό και Ζενίτ έμοιαζε με ξέφραγο αμπέλι. Βλέπετε η ΤΣΣΚΑ του Ιτούδη ήταν και καλά προετοιμασμένη να την αντιμετωπίσει με έξτρα πάσες ενώ διάθετε και τους σουτέρ σαν τον Σβεντ και τον Αντόνοβ για να την τιμωρήσει.

Οι γηπεδούχοι που έπαιξαν δίχως δύο βασικά τους στελέχη, τους φόργουορντ Σενγκέλια (1ος τους σκόρερ) και τον Γερμανό Φόιχτμαν, δεν είχαν πρόβλημα να επιβάλουν τον νόμο τους από τα πρώτα λεπτά. Με 5/5 τρίποντα (3/3 από τον ανενόχλητο Σβεντ) στα πρώτα 6,5 λεπτά, έναντι μόλις 1/7 του Παναθηναϊκού η ΤΣΣΚΑ προηγήθηκε 20-11, έφτασε στο ρελαντί στους 31 στο δεκάλεπτο (31-22) και στο 2ο δεκάλεπτο όταν η άμυνα του Παναθηναϊκού πίεσε πιο ψηλά τιμωρήθηκε από τα επιθετικά ριμπάουντ και τα καρφώματα του Μπολομπόι (41-28 στο 15’).

Όταν, δε, μπήκε στην εξίσωση του σκοραρίσματος και ο Κλάιμπερν με 6 σερί πόντους η διαφορά ανέβηκε στους 17 (47-30 στο 16’40’’), το ημίχρονο βρήκε τη ρωσική ομάδα στους 53 πόντους (53-38) και στην 3η περίοδο με τον Παναθηναϊκό να μένει άποντος για 4 λεπτά η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 24 (62-38)!

Ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε στο υπόλοιπο διάστημα του αγώνα ήταν κάποια στιγμή με ένα επιμέρους 11-2 διά χειρός Οκάρο Ουάιτ να μετατρέψει το -23 (77-54) σε -14 (79-65) σε μία επιθετική αναλαμπή με τη βοήθεια και της χαλαρής άμυνας της ΤΣΣΚΑ αλλά η ρωσική ομάδα απάντησε με τον ασταμάτητο Σβεντ (ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του με 13 ασίστ) φτάνοντας στο ρελαντί στο 97-77.

ΤΣΣΚΑ: Λούντμπεργκ 11 (2), Μπολομπόι 9, Χομένκο, Ούχοβ 6 (2), Ιβλεβ, Αντόνοβ 16 (4), Κλάιμπερν 16, Μιλουτίνοβ 9, Φάριντ 2, Γκριγκόνις 9 (1), Κουρμπάνοβ 2, Σβεντ 17 (5)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πέρι 2, Μέικον 3, Παπαγιάννης 14, Μποχωρίδης, Κασελάκης, Ουάιτ 19 (3), Νέντοβιτς 14 (2), Έβανς 15 (1), Μαντζούκας, Σαντ-Ρος 10 (1)