Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 70-64: Καλύτερες στις λεπτομέρειες οι «ερυθρόλευκες»

Στον Ολυμπιακό κατέληξε το πρώτο «αιώνιο» ντέρμπι της Α1 Γυναικών.
Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν, επικρατώντας με 70-64 του Παναθηναϊκού στην κεντρική σάλα του ΣΕΦ, στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών. Ρουθ Χάμπλιν (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Κριστίν Βίτολα (14 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα) ήταν οι πολυτιμότερες παίκτριες για τις «ερυθρόλευκες», ωστόσο, Εβίνα Σταμάτη και Άννα Νίκη Σταμολάμπρου έπαιξαν κομβικό ρόλο στο φινάλε. Από τις ηττημένες ξεχώρισε η Λολίτα Λύμουρα (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και η Τσάστιτι Ριντ (16 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 τελικές πάσες).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 5-0, όμως ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσια, 9-9, λίγο πριν συμπληρωθεί το πεντάλεπο, ενώ αργότερα απέκτησε εκείνος διαφορά πέντε πόντων ( 16-11 και 18-13). Ένα κενό διάστημα στην επίθεση για δυο μισή περίπου λεπτά, επέτρεψε στις γηπεδούχες να πλησιάσουν στον πόντο, 18-17, στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και η ανάπαυλα τις βρήκε ισόπαλες, 36-36. Συνολικά οι «ερυθρόλευκες» είχαν καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας (13 ασίστ έναντι 7) και έλεγχο στα ριμπάουντ (22 έναντι 16), ήταν όμως πολύ άστοχες από την περιφέρεια, μετρώντας μόλις 3/14 τρίποντα (21.4% ευστοχία).

Με τη Λύμουρα να δίνει το σύνθημα, οι «πράσινες» πήραν προβάδισμα επτά πόντων, 51-44, στο 26', όμως η ομάδα του Ζίμπαρτς απάντησε με δικό της σερί και ισοφάρισε εκ νέου σε 51-51, στο 28'20".

Η πιεστική άμυνα του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο μπλόκαρε τον Παναθηναϊκό, που σκόραρε μόλις τέσσερις πόντους σε 5' λεπτά, όλους από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας». Οι «ερυθρόλευκες» προσπέρασαν με έξι πόντους, 61-55, όμως τα κορίτσια της Καπογιάννη πλησίασαν στο καλάθι, 61-59, 3'35" πριν τη λήξη. Σταμάτη και Σταμολάμπρου πήγαν προς το καλάθι και έδωσαν ξανά αέρα έξι πόντων (65-59, 38') στην ομάδα τους. Τα χρονικά περιθώρια ήταν στενά και οι γηπεδούχες είχαν το ψυχολογικό αβαντάζ, παίρνοντας μια πρώτη ρεβάνς από τον «αιώνιο» αντίπαλό τους για το περσινό χαμένο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64

Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Πλουφ 10, Τόλφρι, Σταμολάμπρου 12(3), Σταμάτη 11(1), Αλεξανδρή 2, Νικολοπούλου 6, Δίελα, Βίτολα 14, Χάμπλιν 15

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Ζιάκα, Λύμουρα 17(3), Σμιθ 4, Βιντσιλαίου, Γρηγοροπούλου, Στακ 8(2), Μυλωνάκη, Χολμς 12(1), Χατζηνικολάου 7(1)