Καταιγιστικός Ολυμπιακός, «πυροβόλησε» την Αρμάνι 18 φορές και πέρασε από το Μιλάνο με 93-72 (video)

Μαγικός Ολυμπιακός, έκανε νέο ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία του στην Euroleague και πέτυχε το πρώτο του διπλό για φέτος, επικρατώντας με 93-72 της Αρμάνι Μιλάνο!
Το πρώτο διπλό του Ολυμπιακού στην φετινή Euroleague ήρθε με τον πλέον εμφατικό και εντυπωσιακό τρόπο. Οι «ερυθρόλευκοι» μέτρησαν 18/33 τρίποντα και επικράτησαν της Αρμάνι με 93-72, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής, υποχρεώνοντας την ομάδα του Μεσίνα σε τρίτη διαδοχική ήττα στη διοργάνωση.

Να σημειώσουμε ότι τα 18 τρίποντα αποτελούν νέο ρεκόρ στην ιστορία του Ολυμπιακού στην Euroleague, καταρρίπτοντας αυτό των 16 τριπόντων που είχε πετύχει στις 27 Οκτωβρίου του 2016 στην έδρα της Μπασκόνια (νίκη με 95-90) και στις 29 Δεκεμβρίου του 2020 στη Ρωσία απέναντι στη Χίμκι (νίκη με 105-88)!

Σκορ και θέαμα. Αυτός είναι ο πλέον ιδανικός τίτλος για να χαρακτηρίσει κανείς το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ζεστός και βρέθηκε στο +14, 22-8, μετά από 6 αγωνιστικά λεπτά. Παρότι η επιθετική του λειτουργία ήταν εξαιρετική (7/10 τρίποντα), θυμίζοντας την πρώτη περίοδο κόντρα στη Μακάμπι, η άμυνά του δεν ήταν τόσο σφιχτή, επιτρέποντας στην Αρμάνι να βρει ρυθμό και να πλησιάσει στους πέντε πόντους, 30-25, στο 10'. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ήταν ο πλέον αποτελεσματικός όλων, μετρώντας ήδη 12 πόντους (4/5 τρίποντα) και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια, 33-33 (12'), όμως έπειτα δέχτηκαν σερί 12 πόντων, τους μισούς από τους οποίους σημείωσε ο Χασάν Μάρτιν. Δύο τρίποντα του Τζίτζι Ντατόμε έβαλαν προσωρινά φρένο στους «ερυθρόλευκους», όμως οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισαν να βλέπουν το καλάθι σαν βαρέλι, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με 12/16 τρίποντα (75% ευστοχία) και έχοντας αποκτήσει διαφορά 15 πόντων (60-45).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με πέντε προσωπικούς πόντους του Σαβόν Σιλντς (σσ. είχε 12 στο α΄ μέρος) και τους φιλοξενούμενους να μένουν χωρίς σκορ για κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά. Ο ρυθμός έπεσε αισθητά, ωστόσο, αυτό δεν στοίχισε στον Ολυμπιακό, αφού βγήκε στην επιφάνεια το αμυντικό του φίλτρο. Αντιπροσωπευτικό δείγμα τα 3 επιθετικά φάουλ που κέρδισε ο Κώστας Παπανικολάου. Κάπως έτσι, μετά από ένα φτωχό 12-12, η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου (72-57).

O Έλληνας τεχνικός επιστράτευσε τον Λιβιό Ζαν Σαρλ στην τελευταία περίοδο, παρόλο που δεν τον είχε χρησιμοποιήσει καθόλου μέχρι εκείνο το σημείο, προκειμένου να δώσει φρεσκάδα στην ομάδα του. Λερεντζάκης, Σιλντς και Ροντρίγκεθ χρεώθηκαν με μία τεχνική ποινή έκαστος στο 34', έπειτα από μία αψιμαχία, χωρίς αυτό να αλλάξει τις ισορροπίες. Μάλιστα, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης έφτασε να γίνει ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 18 πόντους (5/9 τρίποντα, 3/3 βολές) σε μόλις 16'56" συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 25-30, 45-60, 57-72, 72-93