Αυτοκτονία… Έχασε (81-78) δικό του ματς ο Παναθηναϊκός από το +9 στο 34ο λεπτό

Τόσο κοντά αλλά τελικά τόσο μακριά από την πρώτη του εκτός Ελλάδας νίκη μετά από ένα χρόνο βρέθηκε ο Παναθηναϊκός που αυτοκτόνησε στο Μόναχο. Οι πράσινοι ήταν τέλειοι μέχρι το 34ο λεπτό όταν προηγήθηκαν με 9 πόντους διαφορά αλλά στο τέλος τα έκαναν όλα λάθος…

Ο Παναθηναϊκός από τα πρώτα λεπτά του αγώνα παρά την ευστοχία του Χίλιαρντ για τη Μπάγερν έβγαλε νεύρο και διάθεση στον αγώνα. Μπορεί να δέχθηκε 22 πόντους στο 10λεπτο αλλά είχε βρει τα πατήματά του στην επίθεση με τον Παπαπέτρου και ήταν θέμα χρόνου να το κάνει και στην άμυνα.

Με τη “δεύτερη” πεντάδα και εξαιρετικούς τους Μποχωρίδη, Κασελάκη και τον πανταχού παρόντα Έβανς έχτισε ένα καλό προβάδισμα (33-28 στο 15’) ανεβάζοντας τη διαφορά και στους 8 (40-32 το 17’ και 44-36 στο 19’) με τη Μπάγερν εγκλωβισμένη αφού ο ηγέτης της Βλάντιμιρ Λούτσιτς λόγω 3 φάουλ είχε βγει εκτός ρυθμού.

Τα περισσότερα σουτ της Μπάγερν ήταν πάνω σε άμυνες και η διαφορά στις αρχές της 3ης περιόδου ανέβηκε στους 10 (49-39, 22’). Όμως το γρήγορο φόρτωμα με φάουλ που έστειλε τη Μπάγερν στο μπόνους από το 23ο λεπτό άλλαξε τα δεδομένα. Οι Βαυαροί από κακές επιθετικές επιλογές του Παναθηναϊκού από το -8 (51-59) έτρεξαν με σκόρερ τον παγκίτη γκαρντ Ομπστ (!) επιμέρους 10-1 προσπερνώντας 61-60 στην αρχή της 4ης περιόδου. Στο διάστημα αυτό ο Παναθηναϊκός είχε 0/5 σουτ και ένα λάθος ενώ πέτυχε εντός πεδιάς καλάθι μετά από 5,5 λεπτά αφλογιστίας. Ήταν όμως η απαρχή της δικής τους αντεπίθεσης.

Με δύο τρίποντα από Μέικον και Νέντοβιτς απάντησε με 10-0 σερί κάνοντας το σκορ 70-61 στο 34ο λεπτό δείχνοντας ότι βρισκόταν πολύ κοντα στην πρώτη του εκτός Ελλάδας νίκη μετά από σχεδόν χρόνο (3/12/2020 η προηγούμενη με την Αρμάνι στο Μιλάνο). Παρόλα αυτά τίποτα δεν είχε τελειώσει.

Η Μπάγερν παίζοντας τα όλα για όλα αύξησε την πίεση στην άμυνα και κατάφερε να μειώσει σε απόσταση βολής (72-69) τριάμισι λεπτά πριν το φινάλε και στους 2 (74-72) αμέσως μετά με τρίποντο του Ουόλντεν!

Ακολούθησαν κάρφωμα του Παπαγιάννη και καλάθι του Χάντερ (μετά από χαμένο αμυντικό ριμπάουντ των πράσινων) για το 76-74 στα 110’’ πριν το τέλος. Ο Ουόλντεν δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μέικον αφού αστόχησε ενώ ο Ουάιτ έχασε στα 47’’ δύο βολές αν και μέχρι εκείνο το σημείο είχε 10/10 σε όλη τη διοργάνωση!

Η τιμωρία ήρθε αμέσως μετά με τον Βλάντιμιρ Λούτσιτς να πετυχαίνει μόλις το 2ο καλάθι του (τρίποντο) στο ματς κάνοντας το 77-76 στα 29’’ με τον Μέικον να αποτυγχάνει να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο αφού η μπάλα μπήκε και βγήκε από το καλάθι της Μπάγερν στα 10’’. Η Μπάγερν με τον Ρούμπιτ να έχει 2/2 βολές έκανε το 79-76.

Το αδικαιολόγητα γρήγορο φάουλ της Μπάγερν από τον Χίλιαρντ στον Νέντοβιτς κράτησε ζωντανούς τους πράσινους αφού ο Νέντοβιτς μείωσε στα 8’’ 79-78. Στην επαναφορά ο Ρούμπιτ κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έκανε το 81-78 στα 6’’ με τον Παναθηναϊκό να αστοχεί με τον Νέντοβιτς ακριβώς με τη λήξη και το ματς να χάνεται ξανά…