EuroLeague, Day 10: Ξέσπασμα Μπασκόνια με Σπάχια, η Μπάγερν το ντέρμπι με τη Φενέρ

Εποχή Νέβεν Σπάχια στη Μπασκόνια με άνετη και εντυπωσιακή νίκη 93-74 επί του Ερυθρού Αστέρα στην πρώτη μέρα της 10ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα ενώ η Ρεάλ με βομβαρδιστή τον Κοζέρ πέρασε σαν σίφουνας από το Αστρομπάλ.

Όσο για τη Μπάγερν, επόμενη αντίπαλο του Παναθηναϊκού την Πέμπτη 18 Νοεμβρίου, μετά από μάχη «καθάρισε» τη Φενέρμπαχτσε στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης στο Μόναχο.

Οι λεπτομέρειες των αγώνων

Βιλερμπάν – Ρεάλ 74-87

Αν και αγχώθηκε λίγο προς το φινάλε η Ρεάλ πέρασε σαν σίφουνας και από το Αστρομπάλ κερδίζοντας τη Βιλερμπάν με μπροστάρη έναν Γάλλο, τον Φαμπιάν Κοζέρ ο οποίος έβαλε 25 πόντους και είχε άξιο συμπαραστάτη τον συμπατριώτη του και πρώην παίκτη της πρωταθλήτριας Γαλλίας Γιαμπουσέλε με 18.

Η Ρεάλ ήταν καταιγιστική επιθετικά στην 1η περίοδο όταν και σημείωσε 33 πόντους, προηγήθηκε ακόμη και με 18 πόντους διαφορά (72-54 στο 31’) αλλά χαλάρωσε πολύ στην τελευταία περίοδο με τους γηπεδούχους να μειώνουν μέχρι τους 9 (81-72) πριν αναλάβει ο Ρούντι Φερνάντεζ να «καθαρίσει» το ματς.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Οκόμπο 26 (4), Τζόουνς 12 (2), Καουντί, Λακόμπ 9 (1), Νάιτ 2, Γκιστ 6, Φαλ, Οσετκόβσι 14 (3), Στραζέλ 3 (1), Αντετοκούνμπο 2

ΡΕΑΛ: Κοσέρ 25 (5), Νούνιες, Ερτέλ 2, Ρούντι 9 (3), Αμπάλδε 4, Χάνγκα 5 (1), Βούκτσεβιτς 3, Πουαριέ 6, Ταβάρες 12, Γιουλ 3 (1), Γιαμπουσέλε 18 (2)

Μπάγεν Μονάχου – Φενέρμπαχτσε 71-63

Επιστροφή στις νίκες για τη Μπάγερν που με καθοριστικούς τους Ρούμπιτ και Λούτσιτς στην τελευταία περίοδο νίκησε τη Φενέρμπαχτσε που παραμένει στην ουρά της βαθμολογίας.

Οι Βαυαροί ξεκίνησαν εντυπωσιακά (22-12 στο 10λεπτο) αλλά η Φενέρ ισορρόπησε με τους Γκούντουριτς και Βέσελι ισοφαρίζοντας 52-52 στο 33ο λεπτό. Όμως η Μπάγερν με σερί 8-0 ξέφυγε 62-54 και κράτησε διαφορά και νίκη.

ΜΠΑΓΕΡΝ: Ουέιλερ-Μπαμπ 3 (1), Τόμας 6, Ουόλντεν 16 (2), Χάντερ 6, Γιαραμά, Λούτσιτς 22 (4), Ομπστ 3 (1), Ρούμπιτ 13, Χίλιαρντ 2

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ: Χαζέρ 5, Σαγιόκ, Ακπινάρ, Μαμούτολου 3 (1), Ντε Κολό 2, Χένρι 3, Πίερ 4, Γκούντουριτς 16 (2), Βέσελι 12, Μπούκερ 10, Πολονάρα 8, Ντουβερίογλου

Μπασκόνια – Ερ.Αστέρας 93-74

Νέος προπονητής, νέα πνοή και μεγάλη νίκη για τη Μπασκόνια που έκοψε τη… φόρα του Ερυθρού Αστέρα. Με τον Νέβεν Σπάχια στον πάγκο της η ομάδα των Βάσκων «πετούσε» με παίκτες απελευθερωμένους από τα πρώτα λεπτά με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγηθεί 55-32 (!) με μπροστάρηδες τους Γκιεντράιτις και Ίνοτς.

Η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 25 πόντους και δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 14 μέχρι το φινάλε.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Πίτερς, Μπάλντουιν 14, Σεντεκέρσκις 9 (3), Μαρίνκοβιτς 5 (1), Γκρέιντζερ 4 (1), Φοντέκιο 9 (2), Ίνοτς 23, Γκιεντράιτις 21 (5), Νοκό 8

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Λαζάρεβιτς, Ουσκόκοβιτς 3 (1), Νταβιντοβατς 2, Λάζιτς 2, Κάλινιτς, Ντόμπριτς 11 (2), Χόλινς 11 (3), Σιμόνοβιτς, Ιβάνοβιτς 21 (3), Μάρκοβιτς 2, Κούζμιτς 10, Τσίρμπες 12