Όσο ζει ελπίζει η ΑΕΚ, 88-79 τη VEF Ρίγα με ανατροπή στο τελευταίο 3λεπτο (video)

Νίκησε μεν, δεν κάλυψε τη διαφορά της ήττας της στη Λετονία, δε, η ΑΕΚ που πλέον για να προκριθεί ως 3η στον Όμιλό της και να παίξει στο play-in τουρνουά θα πρέπει τις δύο τελευταίες αγωνιστικές να νικήσει Φάλκο (εντός) είτε την Τρεβίζο (εκτός) και παράλληλα η Ρίγα να χάσει και τους δύο δικούς της αγώνες με Τρεβίζο (εντός) και Φάλκο (εκτός).

Η Ένωση που έκανε σεφτέ στις νίκες στο BCL παρατάχθηκε ξανά δίχως τους τραυματίες Πετρόπουλο και Γέλοβατς ενώ έχασε στη διάρκεια του ματς και τον Καρλή με διάστρεμμα, βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 9 πόντους διαφορά στην 1η περίοδο (14-23) και με έναν (74-75) σχεδόν τρία λεπτά πριν το τέλος αλλά έβαλε δύο μεγάλα σουτ με Παππά και Κολόμ ξεφεύγοντας 85-77 40’’ πριν το τέλος.

Συνολικά η ΑΕΚ δεν μπόρεσε με εξαίρεση το τελευταίο δίλεπτο να ελέγξει τον ρυθμό λόγω της κακής άμυνάς της αφού δέχθηκε 23 πόντους στα πρώτα 8 λεπτά και έτσι δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά της ήττας των 16 πόντων από τον αγώνα στη Λετονία και πλέον αν δεν κάνει το 2/2 στα δύο επόμενα ματς θα εξαρτάται από τα αποτελέσματα της Ρίγα για να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση έστω ως 3η στον όμιλό της.

ΑΕΚ: Κολόμ 26 (6), Γκρίφιν 9, Χάμερ 17 (1), Παππάς 9 (1), Βαουλέτ 4, Ανγκόλα 8 (2), Φιλιππάκος 5 (1), Φλιώνης 5, Καρλής, Μαυροειδής 5

VEF ΡΙΓΑ: Άτε 2, Κάρι 9 (1), Μάντσεν 10, Ράιλι 7 (1), Ζόρικς 22 (5), Γκρομόβς, Γκούλμπις 11, Χάμοντς 12 (1), Ουόκερ 6