Μπόστον Σέλτικς – Μιλγουόκι Μπακς 122-113: No Giannis, no party!

Εν τη απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο, οι Μπακς δεν τα κατάφεραν απέναντι στους Σέλτικς και ήρθαν αντιμέτωποι με την ήττα με 122-113.

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος έμεινε εκτός μετά το διάστρεμμα που υπέστη στην αναμέτρηση με τη Νέα Υόρκη, οι Μπακς το πάλεψαν στην Βοστόνη, αλλά στην παράταση οι Σέλτικς ήταν πιο εύστοχοι (15-4) και πήραν τη νίκη με 122-113.

Παρά τις πολλές απουσίες που είχε σε ένα ακόμη ματς (εκτός του Greek Freak δεν αγωνίστηκαν ούτε οι Ντόντε ΝτιΒιντσέντζο, Κρις Μίντλετον και Μπρουκ Λόπεζ), οι πρωταθλητές ήταν άκρως ανταγωνιστικοί, αλλά έμειναν από δυνάμεις στην παράταση και οι «Κέλτες» το εκμεταλλεύτηκαν.

Στο 6-7 έπεσαν τα «ελάφια» (1-4 εντός και 5-3 εκτός έδρας) που στερήθηκαν για πρώτη φορά φέτος το μεγάλο τους ηγέτη, ενώ η Βοστόνη με τη νίκη της ανέβηκε στο 6-6. Οι γηπεδούχοι είχαν σε καταπληκτικό βράδυ τον Ντένις Σρούντερ. Ο Γερμανός πόιντ γκαρντ σκόραρε 38 πόντους (13/18 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 41:18), την ώρα που ο Μάρκους Σμαρτ είχε 19 από 13 σουτ και ο Τζέισον Τέιτουμ πρόσφερε double-double με 27 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Επόμενος αγώνας για τους Μπακς με τους Χοκς στην Ατλάντα (ξημερώματα Δευτέρας στη 01:00 ώρα Ελλάδας), πριν από την επιστροφή στο Μιλγουόκι και τα σερί εντός έδρας παιχνίδια με Λος Άντζελες Λέικερς, Οκλαχόμα, Ορλάντο και Ντιτρόιτ.