Euroleague, Day 9: Η ΤΣΣΚΑ το θρίλερ, περίπατοι για Εφές, Μπαρτσελόνα και Αστέρα

Το αρνητικό σερί τριών αγώνων της ΤΣΣΚΑ στην Ευρωλίγκα σταμάτησε χάρη στην… αστοχία του Ντέρικ Ουίλιαμς στο φινάλε του αγώνα της στη Μόσχα με τη Μακάμπι που έκρινε και το αποτέλεσμα στο πιο σημαντικό ματς της βραδιάς της πρώτης «πράξης» της 9ης αγωνιστικής.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Μακάμπι Τελ Αβίβ 74-73

Την ευκαιρία να «κλέψει» τη νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο έχασε η Μακάμπι που αστόχησε με τον Ντέρικ Ουίλιαμς σχεδόν με τη λήξη και έτσι η ΤΣΣΚΑ είδε το αρνητικό σερί 5 αγώνων (3 στην Ευρωλίγκα) να σταματάει. Το ματς ήταν ντέρμπι με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα και την ΤΣΣΚΑ να αντέχει παρά τις απουσίες των Μιλουτίνοβ, Φόιχτμαν και το γεγονός ότι Σενγκέλια και Γκριγκόνις ήταν εκτός ρυθμού λόγω της πολυήμερης απουσίας τους λόγω τραυματισμών.

ΤΣΣΚΑ: Λούντμπεργκ 14 (2), Μπολομπόι 12 (1), Χάκετ 6, Αντόνοβ 4, Κλάιμπερν 7 (1), Σενγκέλια 4, Φαρίντ 6, Γκριγκόνιτς 10 (2), Κουρμπάνοβ 2, Σβεντ 9 (1)

ΜΑΚΑΜΠΙ: Ουίλμπεκιν 9, Έβανς 6, Καλέιρο 3 (1), Ουίλιαμς 20 (1), Τέιλορ 4, Ρέινολντς 4, Σόρκιν 5, Νάναλι 6, Ζίζιτς 16, Ζιβ

Ερ.Αστέρας – Βιλερμπάν 73-67

Στηριζόμενος στο πολύ καλό του ξεκίνημα στο ματς και ως συνήθως στην άμυνά του ο Ερυθρός Αστέρας μετά τον Παναθηναϊκό «καθάρισε» και τη Βιλερμπάν στο Βελιγράδι και ανέβηκε κι άλλο στην κατάταξη. Η ομάδα του Ράντονιτς ήταν εντυπωσιακή στην πρώτη περίοδο (19-8), χαλάρωσε στη 2η (33-32 ημίχρονο) αλλά στο 2ο ημίχρονο με άξονες τους Κάλινιτς και Ιβάνοβιτς πήρε διαφορά 15 πόντων (65-50) και κράτησε χωρίς ιδιαίτερη πίεση τη νίκη.

ΕΡ.ΑΣΤΕΡΑΣ: Ουόλτερς 4, Νταβίντοβατς, Μίτροβιτς 4, Λάζιτς 5, Κάλινιτς 22 (2), Ντόμπριτς 8 (1), Χόλινς 6, Σιμόνοβιτς 6 (2), Ιβάνοβιτς 14 (3), Κούζμιτς 4

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ: Οκόμπο 16 (2), Τζόουνς 14, Καουντί 6 (1), Λακόμπ 6, Φαλ 11, Οσετκόβσκι 7, Χάουαρντ 7 (1), Στραζέλ, Αντετοκούνμπο

Άλμπα Βερολίνου – Εφές 63-90

Κάτι από την περσινή ανίκητη και ασυγκράτητη Εφές θύμισε η τροπαιούχος τουρκική ομάδα στο Βερολίνο όπου έκανε περίπατο απέναντι στην ανήμπορη να αντιδράσει Άλμπα. Η ομάδα του Αταμάν παίζοντας για πρώτη φορά στη σεζόν πλήρης μετά το πρώτο δεκάλεπτο (21-20) πάτησε γκάζι, έβαλε 31 στη 2η και ξέφυγε 51-35 στο ημίχρονο ενώ όταν ανέβασε τη διαφορά στους 25 πόντους (67-42) στα μισά της 3ης περιόδου το ματς έχασε το ενδιαφέρον του.

ΑΛΜΠΑ: Λο 9 (1), Ντα Σίλβα 13 (1), Σμιθ 2, Ντελόου 5 (1), Έρικσον 8 (2), Σνάιντερ, Ολίντε 2, Τίμαν 3, Σίκμα 8, Μπλατ 3 (1), Ζούσμαν 2, Λάμερς 8

ΕΦΕΣ: Λάρκιν 8 (1), Μπομπουά 9 (3), Σίνγκλετον, Μπαλμπάι, Μπράιαντ 2, Μοερμάν 9 (3), Πλάις 16, Μίτσιτς 19 (4), Άντερσον, Πετρούσεβ 7, Ντάνστον 2, Σίμον 18 (1)

Μπαρτσελόνα – Μπασκόνια 93-67

Τέλος στη Βαρκελώνη η Μπαρτσελόνα έκανε… πλάκα κόντρα στην τραγική Μπασκόνια την οποία λυπήθηκε στην τελευταία περίοδο. Οι «μπλαουγκράνα» ήταν καταιγιστικοί στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και προηγήθηκαν ακόμη και με 41 πόντους διαφορά (84-43) αλλά μετρά τράβηξαν… χειρόφρενο.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Ντέιβις 11, Σανλί 8, Μαρτίνεζ 3, Σμιτς 4, Χέις 2, Οριόλα 2, Λαπροβίτολα 11 (3), Κούριτς 8 (1), Γιοκουμπάιτις 8, Μίροτιτς 25 (4), Καισέδο 2, Καλάθης 9 (1)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ: Λ.Πίτερς 4 (1), Μπάλντγουιν 3, Σεντεκέρσκις 2, Μαρίνκοβιτς 4, Γκρέιντζερ 4, Φοντέκιο 4, Ίνοτς 22, Κοστέλο 8, Γκιεντράιτις 14 (3), Νοκό, Κούρουκς 2