Έκανε σεφτέ στο EuroCup ο Προμηθέας, 83-80 τη Μπούρσασπορ στην παράταση

Η έλευση του Ηλία Ζούρου στον πάγκο του Προμηθέα έφερε την πρώτη σημαντική αλλαγή που δεν είναι άλλη από την πρώτη νίκη στο EuroCup μετά από τρεις ήττες επί ημερών Λουίς Κασιμίρο.

Η ομάδα της Πάτρας άνοιξε λογαριασμό στη διοργάνωση έστω και αν χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης απέναντι σε έναν σκληρό αντίπαλο όπως η Μπούρσασπορ. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου άργησε να βρει τα πατήματά της υπό τις οδηγίες του Έλληνα τεχνικού, βρέθηκε να χάνει στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης αλλά έδειξε χαρακτήρα όταν βρέθηκε στο -14 και στην παράταση.

Η Μπούρσασπορ εκμεταλλευόμενη το ότι οι γηπεδούχοι ήταν ασύνδετοι επιθετικά προηγήθηκαν 19-12, 24-14 και 33-19 στο 16ο λεπτό με τους Φρίμαν και Νίνταμ και κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το 28ο λεπτό (53-46) παρά τις προσπάθειες Γκραντ και Ρέι για τον Προμηθέα.

Η αλλαγή και η αντεπίθεση των γηπεδούχων έγινε με τον Χάρη Γιαννόπουλο ο οποίος σκοράροντας 12 από τους 15 πόντους της ομάδας του την έφερε από το 53-54 του 31’ στο υπέρ της 68-59 στο 35’14’’. Εκεί όμως ο Προμηθέας με τον Γιαννόπουλο να μένει στον πάγκο (!) μπλόκαρε επιθετικά και μέχρι το φινάλε είχε 0/7 σουτ και 3 λάθη δίνοντας την ευκαιρία στη Μπούρσασπορ να ισοφαρίσει 68-68 με τους γηπεδούχους στα τελευταία 46’’ να χάνουν τρεις φορές την ευκαιρία να πάρουν το ματς.

Στην παράταση πάντως ο Προμηθέας ήταν αποτελεσματικός αφού προηγήθηκε με τους Ρέι και Γκραντ 79-73 και παρά τα λάθη που έδωσαν την ευκαιρία στη Μπούρσασπορ να μειώσει στους 2 (80-78) έβαλε τις βολές που έπρεπε και πήρε τη νίκη.

Προμηθέας Πάτρας (Ζούρος): Ρέι 14 (2), Σβαρτζ, Γκραντ 18, Γκάντι 2, Χαντ 10, Αγραβάνης 7 (1), Γκίκας 1, Ρογκαβόπουλος 14 (3), Μάιλς 3 (1), Γιαννόπουλος 14 (2)

Μπούρσασπορ (Αλιμπίγεβιτς): Φρίμαν 20 (2), Νίνταμ 19 (5), Τουρέν 5 (1), Αλ 3 (1), Άντριους 5, Χέις 2, Γκιουβέν 7, Μπράουν 8, Ντουντζίνσκι 11 (1)