Νίκη γοήτρου ο Ιωνικός, 90-87 την Αντβέρπ στο Βέλγιο με 37άρι του Τζέρμαν

Τις ελάχιστες μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στην επόμενη φάση του FIBA Europe Cup έστω για 24 ακόμη ώρες διατήρησε ο Ιωνικός Νίκαιας που νίκησε εκτός έδρας την Αντβέρπ 90-87.

Ο Ιωνικός παρά τη νίκη του δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά της ήττας στη Νίκαια (-11) και έτσι αν την Τετάρτη η Σπόρτινγκ Λισσαβόνας νικήσει στο Βέλγιο τη Μονς η ελληνική ομάδα μένει εκτός συνέχειας ενώ αν η Μονς νικήσει τότε ο Ιωνικός θα θέλει νίκη επί της Σπόρτινγκ με 31 πόντους διαφορά την τελευταία αγωνιστική και ήττα της Αντβέρπ από τη Μονς...

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα που αγωνίστηκε με μόλις 8 παίκτες (ο Αθηναίου ήταν στην… εννιάδα αλλά δεν έπαιξε ούτε δευτερόλεπτο) ήταν ανταγωνιστική μέχρι το φινάλε παρά το γεγονός ότι στην 3η περίοδο βρέθηκε στο -15 (62-47) στο 26ο λεπτό.

Με τους Τζέρμαν και Χουγκάζ κατάφερε να επιστρέψει μειώνοντας 65-63 στο 30ο λεπτό και προηγήθηκε 68-67 στο 32ο, και 79-78 στο 36’. και 83-82 στο 37’30’’! Η Αντβέρπ προσπέρασε 85-83 με τον Ντόνκορ, ο Μουχαϊμίν ισοφάρισε 85-85 με βολές στο 39’ αλλά ο Ντόνκορ στα 34’’ έκανε το 87-85 για τους γηπεδούχους.

Την τελευταία… κουβέντα όμως είπε ο Νίκος Χουγκάζ με τρίποντο στα 16’’ για το 88-87 για την ελληνική ομάδα που έβγαλε την άμυνα και με βολές ξανά του Χουγκάζ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΑΝΤΒΕΡΠ: Ντεσπαλιέ 4, Ντονκόρ 13 (3), Χαντς 5 (1), Μβεμλα 2, Τιμπάι 23 (6), Κοφέρ 4, Φρίντρικσον 28 (6), Κρούβιγκ 6, Ροζιέρ 2

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Αρσενόπουλος, Χατζηκυριάκος 3 (1), Χουγκάζ 25 (5), Μουχαϊμίν 11 (1), Όουενς 4, Τζέρμαν 37 (7), Γκιουζέλης, Κολοβέρος 10 (1).