Ο Κολοσσός και ο… νάνος. 85 - 82 η ομάδα της Ρόδου την βαριά ασθενή ΑΕΚ

Μία (ακόμη) ήττα που αναμένεται να φέρει άμεσες εξελίξεις γνώρισε η βαριά άρρωστη ΑΕΚ, ξανά εντός έδρας από τον Κολοσσό Ρόδου που προελαύνει με 85-82.

Τι κι αν ο Κολοσσός είχε να κερδίσει την ΑΕΚ στην Αθήνα δέκα ολόκληρα χρόνια. Η ομάδα της Ρόδου εκμεταλλεύτηκε την άκρως προβληματική εικόνα της Ένωσης και την τιμώρησε με μεγάλη νίκη 85-82 βυθίζοντάς τη ακόμη περισσότερο στα δεκάδες αγωνιστικά και μη προβλήματά της.

Η ομάδα του Κατζούρη μετά τα πρώτα λεπτά πήρε με σερί 10-0 το προβάδισμα στο σκορ μετατρέποντας το 6-5 σε υπέρ της 15-6 και παρά τις προσπάθειες του Ανγκόλα για την Ένωση κράτησε το πάνω χέρι στο σκορ μέχρι το 19ο λεπτό (38-36).

Η συνέχεια ήταν γεμάτη σερί και ανατροπές. Η ΑΕΚ με επιμέρους 10-2 ξέφυγε 46-40 στο 22’, απάντησε ο Κολοσσός με Τιλί και Ποτ (18-5 επιμέρους) για το υπέρ του 58-51 στο 26’22΄΄. Νέα αντίδραση της ΑΕΚ με Ανγκόλα και Χάμερ και επιμέρους 12-2 έκανε το 63-60 για τους γηπεδούχους αλλά ο Κολοσσός δεν το έβαλε κάτω. Δύο σερί τρίποντα του Μαργαρίτη έκαναν το 73-67 στο 32’44’ για να ακολουθήσουν ισάριθμα σερί τρίποντα του Χάμερ και 5 σερί πόντοι του Παππά για το 78-75 υπέρ της «βασίλισσας».

Όμως και πάλι ο Κολοσσός είχε το καθαρό μυαλό για να προσπεράσει με 5 σερί πόντους του Μομίροβ 80-78 στο 36’30’’, 83-80 με τρίποντο του Ποτ και 85-80 με κάρφωμα του Ουίλιαμς στον αιφνιδιασμό με την ΑΕΚ να χάνει στο τελευταίο μισό λεπτό δύο σουτ τριών πόντων με Κολόμ και Φιλιππάκο και τη νίκη να μένει στους Ροδίτες.

ΑΕΚ: Κολόμ 11 (2), Φλιώνης, Ανγκόλα 28 (4), Γκρίφιν, Χάμερ 16 (2), Πετρόπουλος, Φιλιππάκος 8 (1), Παππάς 13 (3), Μαυροειδής 2, Βαουλέτ 4

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ: Μομίροβ 14 (4), Ουίλιαμς 14 (4), Τιλί 12 (2), Σλαφτσάκης 3, Ποτ 16 (2), Ξανθόπουλος 4 (1), Μαργαρίτης 9 (2), Μπιλλής, Φλόιντ 5, Χατζηδάκης 8