Πρόωρος αποκλεισμός για τον Ιωνικό, νέα ήττα εντός έδρας από τη Μονς (74-77)

Τελείωσε σύντομα το ευρωπαϊκό όνειρο για τον Ιωνικό Νίκαιας που χθες βράδυ γνώρισε την 3η συνεχόμενη ήττα του στο FIBA Europe Cup μένοντας ουσιαστικά εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα για να προκριθεί μέσω της πρώτης δυάδας του ομίλου της στη διοργάνωση θα πρέπει στα δύο επόμενα παιχνίδια της να νικήσει με 12 πόντους διαφορά εκτός έδρας την Αντβέρπ και με… 34 εντός έδρας τη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας για να έχει ελπίδες. Άρα ουσιαστικά αποκλείστηκε από τη συνέχεια δύο αγωνιστικές πριν το τέλος της φάσης των ομίλων.

Χθες βράδυ όσο εντυπωσιακά ξεκίνησε τόσο απογοητευτικά συνέχισε το ματς. Με τον Μουχαϊμίν να έχει 4/4 τρίποντα και 12 πόντους και τον Τζέρμαν να προσθέτει άλλους 11 προηγήθηκε με 16 πόντους διαφορά (!) 29-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου αλλά μετά… εξαφανίστηκε από το γήπεδο.

Η Μονς με double score στη 2η περίοδο (26-13) μείωσε, προσπέρασε στα μισά της 3ης περιόδου 53-52 και δεν κοίταξε ποτέ ξανά πίσω. Ξέφυγε με 10 (67-57) στο 33ο λεπτό και αγκάλιασε τη νίκη.

Όμως η ελληνική ομάδα δεν τα παράτησε. Ξύπνησε επιθετικά και με επιμέρους σκορ 15-6 μείωσε 72-73 ένα λεπτό πριν το φινάλε με τον Τζέρμαν χάνοντας όμως δύο φορές την ευκαιρία να προσπεράσει (0/2 βολές και μετά λάθος του Τζέρμαν).

Το τελευταίο λεπτό, δε, έμοιαζε με το τρενάκι του λούνα-παρκ. Η Μονς προηγήθηκε 75-72, ο Γόντικας μείωσε 75-74 αλλά έκανε λάθος στα 8’’ που έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό 3,5 πριν το τέλος να ξεφύγουν 77-74 ενώ το τρίποντο που έβαλε ο Γόντικας ήταν εμφανώς εκπρόθεσμο και έτσι η νίκη έμεινε στα χέρια της βελγικής ομάδας.

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Αθηναίου, Τζέρμαν 26 (3), Γκιουζέλης 3 (1), Γόντικας 10, Μουχαϊμίν 21 (5), Αρσενόπουλος, Χουγκάζ, Κολοβέρος 12, Μούρτος, Όουενς 2

ΜΟΝΣ: Κέιτζ 5 (1), Χένσον 9 (1), Μιντογκό 6, Μορτάν 6 (2), Νζεκουεσί 30, Νέρι 2, Νικολς 13 (2), Πενάβα 6 (2)