«Δάγκωνε» στην άμυνα η ΑΕΚ και υπέταξε τον Ιωνικό με 65-59 (video)

Με όπλο την καλή άμυνα η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Ιωνικού Νικαίας και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-2 στην Basket League. Στο 1-4 έπεσαν οι γηπεδούχοι.
Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και παίζοντας σκληρή άμυνα, ιδιώς στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, ξεπέρασε το εμπόδιο του Ιωνικού Νίκαιας με 65-59 στο πλαίσιο αναμέτρησης για την 5η αγωνιστική της Basket League.

Double-double με 12 πόντους και 13 ριμπάουντ πέτυχε ο Ίαν Χάμερ. Στους 15 πόντους o Μπράιαν Ανγκόλα, παρά την αστοχία του (2/4 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές). Κομβικός και ο Έρικ Γκρίφιν με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, ισάριθμα μπλοκ, αλλά και 3 λάθη. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Εβγκέν Τζέρμαν, ο οποίος πέτυχε σχεδόν τους μισούς πόντους του Ιωνικού (24 από τους 59) και ήταν ο μοναδικός διψήφιος.

Ο Ιωνικός απέκτησε ένα ελαφρύ προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (23-15) χάρις στην ευστοχία του από την περιφέρεια (5/10 τρίποντα). Στο μεταξύ, λίγο πριν συμπληρωθούν 8 λεπτά στο παιχνίδι, ο Στέφαν Γέλοβατς αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ, ενώ είχε προλάβει να σημειώσει 7 πόντους για λογαριασμό της ΑΕΚ

Απόλυτη κυριαρχία για την «Ένωση» στη δεύτερη περίοδο, που έτρεξε επιμέρους σκορ 23-5 (!) και πήγε στα αποδυτήρια στο +10 (38-28). Ο Έρικ Γκρίφιν βγήκε μπροστά σε αυτό το διάστημα, μετρώντας 12 πόντους.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα συνέχισε να έχει το πάνω χέρι και μετά την ανάπαυλα, προπορευόμενη μέχρι και με 16 πόντους (48-32 στο 23'), ωστόσο οι Νικαιώτες κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των 10 πόντων στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (52-43).

H ομάδα του Κούρο Σεγκούρα, που γύρισε την άμυνά της σε ζώνη, πλησίασε στο καλάθι (54-52, 32') με τον Τζέρμαν να «πυροβολεί» από μακριά και τον Κολοβέρο να διεισδύει προς το αντίπαλο καλάθι. Λίγο αργότερα η ΑΕΚ έχασε και τον Νίκο Παππά που αποβλήθηκε με τεχνική ποινή, αφού πιο πριν είχε υποπέσει και σε αντιαθλητικό φάουλ.

Στα λεπτά που απέμεναν μέχρι το φινάλε οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν «σκυλίσια» άμυνα, χαρακτηριστικό παράδειγμα τα δύο μπλοκ του Γκρίφιν και το κλέψιμο του Χάμερ, καταφέροντας να φύγουν από τη Νίκαια με το διπλό.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 28-38, 43-52, 59-65

Ιωνικός (Σεγκούρα): Μουσταφά 9 (1), Κολοβέρος 7 (1), Τζέρμαν 24 (2), Αρσενόπουλος, Όουενς 2, Αθηναίου 5 (1), Γόντικας 2, Γκιουζέλης 5 (1), Χουγκάζ 2.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ, Φλιώνης 4, Πετρόπουλος 2, Ανγκόλα 15 (3), Φιλιππάκος 4, Γέλοβατς 7 (1), Παππάς 7, Γκρίφιν 14 (4 ταπ.), Βαουλέτ, Χάμερ 12 (13 ριμπ.)