Διασυρμός Ιωνικού στη Λισσαβόνα 87-54 από τη Σπόρτινγκ για το FIBA Europe Cup

Το πάλεψε για 24 λεπτά, κατέρρευσε στα επόμενα δέκα και γνώρισε ιστορικά βαριά ήττα με 33 πόντους διαφορά (87-54) ο Ιωνικός κόντρα στη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του FIBA Europe Cup.

Η ομάδα της Νίκαιας ήταν ανταγωνιστική μέχρι το 24ο λεπτό αφού με τους Χουγκάζ και Γόντικα βρισκόταν σε απόσταση βολής από την αντίπαλό της χάνοντας μόλις με 45-43. Όμως στη συνέχεια η Σπόρτινγκ έτρεξε επιμέρους σκορ 24-2 για τα επόμενα έξι λεπτά, κέφυγε 69-45 και η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα πέταξε λευκή πετσέτα.

Να σημειωθεί ότι οι 33 πόντοι διαφοράς είναι μακράν η μεγαλύτερη σε έκταση ήττα ελληνικής ομάδας από πορτογαλική στην 63χρονη ιστορία των Κυπέλλων Ευρώπης αφού αμέσως προηγούμενη ήταν οι 18 πόντοι της ήττα 95-77 της Ολύμπια Λάρισας από την Μαδέιρα τη σεζόν 2005-6 για το FIBA EuroChallenge.

ΣΠΟΡΤΙΝΓΚ ΛΙΣΣΑΒΟΝΑΣ: Φοφανά 4, Καρντόσο 4 (1), Ντάουνς 9 (2), Μοντέιρο 13 (3), Ρελβάο 2, Βεντούρα 9 (2), Μασάδο 3 (1), Μάρτιν 15 (2), Πάτον 8, Ουίλιαμς 20 (2)

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ: Άρτις 8 (2), Χουγκάζ 13 (2), Τζέρμαν 6 (2), Μούρτος 2, Μουχαϊμίν 2, Αρσενόπουλος 8 (2), Αθηναίου, Χατζηκυριάκος, Γκιουζέλης, Γόντικας 10, Κολοβέρος 5