Μετεξεταστέος στα ισπανικά ο Προμηθέας, 81-85 από τη Γκραν Κανάρια

Δεύτερη αγωνιστική στο EuroCup, δεύτερη φορά αντίπαλος ισπανική ομάδα για τον Προμηθέα, δεύτερη ήττα και αρχίζουν τα ζόρια από νωρίς…

Η ομάδα της Πάτρας μπορεί να έχει Ισπανό προπονητή (Λουίς Κασιμίρο) αλλά στα ισπανικά θέλει εντατικά μαθήματα αφού μετά την ήττα στην πρεμιέρα από τη Βαλένθια εκτός έδρας έχασε και από τη Γκραν Κανάρια εντός με 81-85.

Για τους γηπεδούχους όλα χάθηκαν στα τελευταία πέντε λεπτά όταν «κόλλησαν» επιθετικά με αποτέλεσμα το υπέρ τους 77-73 που είχε δημιουργηθεί στο 34ο λεπτό με τρίποντα από Ρογκαβόπουλο και Μάιλς έγινε με 8-0 σερί διά χειρός Αλμπισί και Ένις, 81-77 για τη Γκραν Κανάρια.

Σε εκείνο το σημείο ο Προμηθέας αντί να επιλέξει ξανά λύσεις από τα 6μ.75 αφού είχε βάλει 16/30 τρίποντα έως τότε, προτίμησε να πάει κοντά στο καλάθι όπου ο Τζεράι Γκραντ έχασε όλες τις προσπάθειες που πήρε και έτσι η Γκραν Κανάρια κράτησε τη νίκη.

Η ισπανική ομάδα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, προηγήθηκε 49-44 στο ημίχρονο και 53-46 στην αρχή της 3ης περιόδου με την ελληνική να βρίσκει ρυθμό από τα τρίποντα Ρογκαβόπουλου, Ρέι και Μάιλς και να προσπερνάει 63-59 αλλά να πληρώνει την αστοχία της στο φινάλε.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Ρέι 13 (3), Σβαρτς 3 (1), Γκραντ 12, Γκάντι 2, Χαντ 4, Αγραβάνης 7 (1), Γκίκας 5 (1), Ρογκαβόπουλος 21 (6), Μάιλς 14 (4), Μπαζίνας

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ: Κρέιμερ 4, Ι.Ντιόπ 7 (1), Αλμπισί 10 (2), Σαλβό 5 (1), Σλότερ 9 (1), Μπρουσίνο 3 (1), Πουστοβόι 10, Σούρνα 17 (2), Κ.Ντιόπ, Ένις 20 (5).