Βαριά ήττα (86-70) για το Λαύριο από την Ουνικάχα του Κατσικάρη (video)

Έχασε το ματς από έναν σπουδαίο αντίπαλο, κέρδισε όμως πολύτιμες εμπειρίες το Λαύριο στο πρώτο μεγάλο και σημαντικό ευρωπαϊκό ταξίδι στην ιστορία του.

Η ελληνική ομάδα μπορεί να ηττήθηκε με το βαρύ 86-70 όμως κέρδισε τις εντυπώσεις από τη μαχητικότητα και το πείσμα της στα τρία πρώτα δεκάλεπτα κόντρα σε έναν αντίπαλο που είναι ίσως το Νο1 φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τροπαίου του BCL.

Η Ουνικάχα Μάλαγα του Φώτη Κατσικάρη και παικτών με προϋπηρεσία στην Ευρωλίγκα όπως ο Αμερικανός νσκόρερ Νόρις Κόουλ (πέρυσι στη Βιλερμπάν), ο Νιγηριανός σέντερ Μάικλ Έρικ (πέρυσι στην ΤΣΣΚΑ παλαιότερα στη Μπασκόνια), ο σέντερ Αμπρομάιτις (προ διετίας στη Ζενίτ) και αρκετοί Ισπανοί πήρε τη νίκη χάρη στην εμπειρία της και το βάθος στο πλούσιο ρόστερ.

Το Λαύριο παρά το καλό ξεκίνημα της ισπανικής ομάδας (15-7) προσπέρασε με σερί 9-0 16-15 και κρατήθηκε σε επαφή με το σκορ μέχρι λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου όταν η Ουνικάχα με τους Αμπρομάιτις και Μπριζουέλα ξέφυγε 45-35. Το ματς κύλησε έτσι και στην τρίτη περίοδο με την Ουνικάχα να έχει έχει ένα σταθερό προβάδισμα 7-11 πόντων αλλά το Λαύριο να επιμένει.

Όλα αυτά μέχρι την τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο +16 (74-58) στο 33ο λεπτό δείχνοντας έτοιμοι να “καθαρίσουν” μία και καλή την υπόθεση νίκη.

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ: Αμπρομάιτις 15 (1), Αλόνσο 9 (2), Μπουτέιγ 13 (1), Κόουλ 7 (1), Νζοσά 2, Μπαρέιρο 9 (2), Μπριζουέλα 16 (2), Ντίαζ, Έρικ 6, Φερνάντεζ 9 (1)

ΛΑΥΡΙΟ: Μπλερ, Λιούις 14 (1), Νικολαϊδης 2, Περσίδης, Βουλγαρόπουλος 2, Αμινού 2, Κάρτερ 21 (3), Γερομιχαλός 3 (1), Γκόινς, Κακλαμανάκης 10, Μουράτος 8, Σμιθ 8