Προμηθέας Πάτρας: Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε (92-82) στην πρεμιέρα του EuroCup από τη Βαλένθια

Κόντρα σε μία ομάδα που μέχρι πρότινος έπαιζε στην Ευρωλίγκα η ομάδα της Πάτρας έβγαλε μαχητικότητα και ενέργεια αλλά δεν είχε το κάτι παραπάνω για να διεκδικήσει τη νίκη.

Ο Προμηθέας βρισκόταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, σε κανένα όμως σημείο δεν έχασε την επαφή του από τους γηπεδούχους. Όσες φορές η Βαλένθια ξέφευγε με διαφορές 8-11 πόντων η ελληνική ομάδα επέστρεφε, πότε με τον Χαντ και τον Ρογκαβόπουλο στο 1ο ημίχρονο και με τους Γκάντι και Μάιλς στο 2ο.

Η Βαλένθια προηγήθηκε 28-24 και 43-34 πριν το 47-43 του ημιχρόνου με άξονες τους Χέρμανσον και Λαμπεϊρί στο σκοράρισμα, αποδέκτες από τις πάσες του Ντιμιτρίεβιτς με τον Προμηθέα να αντιστέκεται.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τον ίδιο τρόπο, με τη Βαλένθια να έχει το πάνω χέρι και να ξεφεύγει 75-64 χάρη στον Λαμπεϊρί αλλά τον Προμηθέα να κάνει ξανά αισθητή την παρουσία του μειώνοντας στους 5 (77-72) στο 34ο λεπτό με τον Γκάντι.

Όμως ξανά η ομάδα του Πεναρόγια βρήκε τις λύσεις α΄΄ο τους Πουέρτο και Ριβερό στα τελευταία λεπτά και “καπάρωσε” τη νίκη.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Ντιμιτρίεβιτς 9, Πουέρτο 12, Πραντίγια 10, Λόπεζ-Αροστέγκι 6, Λαμπεϊρί 23, Φανμ Ρόσομ 6, Μπρεσάν, Χιμένεθ 1, Χέρμανσον 13, Ριβερό 12

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Ρέι 10, Σβαρτς 1, Γκραντ 10, Γκάντι 13, Χαντ 12, Αγραβάνης 6, Γκίκας 4, Ρογκαβόπουλος 13, Μάιλς 13, Γιαννόπουλος