Παναθηναϊκός: «Περαστικός» από τη Μαδρίτη, διασύρθηκε από τη «βασίλισσα» με 88-65

Δεν τα κατάφερε για μία ακόμα φορά απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης ο Παναθηναϊκός.
Σχετικά Άρθρα

Η παράδοση διατηρήθηκε για ένα ακόμη ματς. Η Ρεάλ νίκησε στο ρελαντί (88-65) για 11ο σερί εντός έδρας παιχνίδι και για 13ο σερί εντός και εκτός έδρας ματς τον Παναθηναϊκό βυθίζοντάς τον στο 1-3 στο ξεκίνημα της σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου ήταν απλά απών από το γήπεδο. Και μόνο το γεγονός ότι στα πρώτα τρία λεπτά δέχθηκε 14 πόντους (14-3) ξεκινώντας με 1/6 σουτ και 2 λάθη στο πρώτο τετράλεπτο τα λέει όλα. Δύο τρίποντα του Πέρυ (19-13) δεν ήταν αρκετά για να ξυπνήσουν τους πράσινους που δέχθηκαν γρήγορο 6-0 διά χειρός Αμπάλδε για το 25-13 και στη συνέχεια είδαν τη Ρεάλ να φτάνει στους 30 πόντους (30-18) στο δεκάλεπτο με την χαρακτηριστική «μανταρίνα» του Γιούλ ακριβώς με τη λήξη της περιόδου.

Τα πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου ήταν ο ορισμός το μαρτύριου για τον Παναθηναϊκό. Μπορεί στην άμυνα να έβγαλε λίγο νεύρο απέναντι πάντως σε μία υπερβολικά χαλαρή λόγω της διαφοράς του σκορ Ρεάλ, αλλά στην επίθεση τα έκανε όλα λάθος. Μέχρι ο Παπαπέτρου να βάλει -επιτέλους- ένα δίποντο μετά από 6’16’’ δράσης στο δεκάλεπτο οι πράσινοι είχαν 0/8 σουτ και 5 λάθη με τη διαφορά να φτάνει στους 17 (35-18) στο 13ο λεπτό και να μένει εκεί για τρία λεπτά!

Στο τέλος του ημιχρόνου η διαφορά έπεσε στους 12 (42-30) με τον Παπαγιάννη πρωταγωνιστή με τον Παναθηναϊκό να παίρνει λίγο θάρρος. Η Ρεάλ είχε χάσει τη σπιρτάδα της πρώτης περιόδου και παρέμεινε νωθρή επιθετικά με αποτέλεσμα οι πράσινοι στην 3η περίοδο να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους 9 (43-34) και με τρίποντο του Ουάιτ στους 9 (47-39) στο 25ο λεπτό.

Όμως η Ρεάλ δεν άργησε να βρει απαντήσεις. Μέσω της άμυνά της έτρεξε σερί 6-0 για το 53-39 και κράτησε αυτή τη διαφορά ασφαλείας (62-50) μέχρι το τέλος της περιόδου χάρη στον Κοζέρ.

Ο Παναθηναϊκός με τον Μέικον έριξε στις αρχές της τελευταίας περιόδου τη διαφορά στους 10 αλλά το τρίποντο του Γιουλ με τη λήξη επίθεσης,γκολ-φάουλ του Πουαριέ και νέο τρίποντο του Ρούντι έκαναν το σκορ 71-55 (33’) και 78-59 τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς για τη «βασίλισσα», αφού ο Παναθηναϊκός δεν είχε κουράγιο να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 30-18, 42-30, 62-50, 88-65