Παναθηναϊκός: Τον πλήγωσαν τα τρίποντα, τον αποτελείωσαν τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, ήττα 81-79 από τη Μπασκόνια (video)

Δεν κατάφερε να φύγει από τη Βιτόρια με το διπλό ο Παναθηναϊκός.

Τόσο κοντά αλλά τόσο μακριά από την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη σεζόν βρέθηκε ο Παναθηναϊκός στη Βιτόρια όπου ηττήθηκε 81-79 από τη Μπασκόνια πληρώνοντας τα 15 επιθετικά ριμπάουντ των γηπεδούχων (τα τρία στο τελευταίο δίλεπτο).

Στο πρώτο ημίχρονο το σκορ δεν συμβάδιζε τόσο στην εικόνα των δύο ομάδων στο παρκέ ανά δεκάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός για παράδειγμα ήταν διστακτικός επιθετικά κοντά στη ρακέτα, έχασε πολλά αμυντικά ριμπάουντ (η Μπασκόνια είχε 5 επιθετικά στα πρώτα 6 λεπτά) αλλά παρόλα αυτά με 7 σερί πόντους του Κέντρικ Πέρι που μπήκε ορεξάτος στο ματς στο 7ο λεπτό έκλεισε προηγούμενος με 17-15 από 10-15 που είχε βρεθεί να χάνει.

Αντίστοιχα στη 2η περίοδο οι πράσινοι είχαν βρει ρυθμό επιθετικά με την άνοδο του Έβανς και παιχνίδι στο τρανζίσιον μετά το 14ο λεπτό όταν άνοιξε ο ρυθμός, προηγήθηκαν 31-29 και 33-31 στο 17ο λεπτό αλλά στο φινάλε τα έκαναν… μαντάρα όταν δέχθηκαν τρία απανωτά τρίποντα, τα δύο μάλιστα από τον Σεντεκέρσκις έναν παίκτη τον οποίο μάλλον δεν υπολόγιζαν με αποτέλεσμα από το πουθενά να βρεθούν στο -5 (40-35).

Έτσι οι Βάσκοι που στα δύο πρώτα ματς είχαν 8/50 τρίποντα, με 7/15 σε ένα ημίχρονο πήραν ψυχολογία και ξεκίνησαν και την 3η περίοδο με το 8ο, 9ο και 10ο (!) τρίποντό τους ανεβάζοντας τη διαφορά στους 8 (43-35) και στους 11 (49-38) διά χειρός Γκρέιντζερ

Το τάιμ-άουτ του Πρίφτη και το ξύπνημα του Παπαπέτρου επιθετικά έφεραν την αντίδραση των πράσινων που με επιμέρους 11-2 μείωσαν ξανά (51-49 και 53-52 στο 26’20’’) και ισοφάρισαν 55-55 (27’). Ο αγώνας απέκτησε άγρια ομορφιά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 59-57 στο 28’ με τον Οκάρο, τη Μπασκόνια να απαντάει ξανά με τρίποντο στο τέλος της περιόδου (61-59) και τη μάχη να συνεχίζεται.

Οδεύοντας προς το φινάλε η Μπασκόνια με το 13ο εύστοχο τρίποντό της στο ματς ξέφυγε με 4 (73-69) στο 35’40’’ με τον Παναθηναϊκό να χάνει το ένα μετά το άλλο τα αμυντικά ριμπάουντ. Μπαίνοντας στο τελευταίο δίλεπτο ο Μέικον μείωσε 75-73 με βολές του Μέικον αλλά το 12ο επιθετικό της Μπασκόνια έδωσε δύο βολές από τον Γκεντράιτις για το 77-73 94’’ πριν το τέλος. Ο “ζεστός” Μέικον με τρίποντο βόμβα 1’15’’ πριν το τέλος μείωσε στον πόντο (77-76) αλλά και πάλι η Μπασκόνια με επιθετικό ριμπάουντ και βολές του Φοντέκιο πήρε αέρα 3 πόντων (79-76) στο 39’.

Ο Μέικον όμως δεν το έβαλε κάτω. Με νέο εν στάση τρίποντο ισοφάρισε 79-79 και “πάγωσε” τη Φερνάντο Μπουέσα Αρένα. Για μία ακόμη φορά όμως οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν πήραν το ριμπάουντ στην άμυνα μετά από “σκοτωμένο” τρίποντο του Γκεντράιτις και ο Γκρέιντζερ με 2/2 βολές έκανε το 81-79 στα 23’’ πριν το τέλος.

Έτσι το ματς πήγε στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού που άργησε να σουτάρει και οδηγήθηκε σε υπό πίεση χρόνου και αντιπάλου άστοχο σουτ του Παπαπέτρου.

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Μπάλντγουιν 7 (1), Σεντεκέρσκις 15 (3), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 12 (2), Φοντέκιο 16 (4), Ίνοχ 7, Κοστέλο 1, Γκεντράιτις 16 (2), Νοκό 4, Κούρουκς

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 9 (1), Μέικον 13 (3), Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 22 (3), Κασελάκης 2, Ουάιτ 7 (1), Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 5 (1), Έβανς 8, Σαντ-Ρος 9 (2)