Έμεινε ζωντανός στη Ρόδο ο Κολοσσός, 73-56 τον Απόλλωνα Πάτρας με ανατροπή! (video)

Την πρώτη του νίκη στη Basket League με ολική ανατροπή πανηγύρισε στην έδρα του ο Κολοσσός Ρόδου, ο οποίος επικράτησε με 73-56 του Απόλλωνα Πάτρας και τον υποχρέωσε στην παρθενική του ήττα στο πρωτάθλημα!

Ο Απόλλωνας των 4 μόλις πόντων στην περίοδο, δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη... φόρα του Κολοσσού στο δεύτερο ημίχρονο, ο οποίος έφτασε στο 1-1 στο πρωτάθλημα με κορυφαίο τον Ουίλιαμς με 19 πόντους και 4 ασίστ.

Το ξεκίνημα του παιχνιδιού βρήκε τις δύο ομάδες με αρκετές εναλλαγές στο σκορ, το οποίο τελικά ευνόησε τον Απόλλωνα, ο οποίος πήρε… κεφάλι με 4 πόντους στο 10' (21-25).

Με την επιστροφή στο παρκέ για το δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν πολλά περιθώρια αντίδρασης και κρατώντας συνεχή επαφή με το καλάθι οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ του 30-37.

Ωστόσο, μετά την ανάπαυλα και με οδηγό του την άμυνα, ο Κολοσσός μείωσε μία ανάσα από τον Απόλλωνα (38-39) στο 23’, ενώ πέρασε μπροστά στο σκορ με 41-39 ένα λεπτό αργότερα. Η ανατροπή άρχισε να «χτίζεται» και η ομάδα του Καντζούρη, με τρίποντο του Τσαλμπούρη έκλεισε το δεκάλεπτο στο 53-52.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας πράξης, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμούς και έφτασαν τη διαφορά στο +9 (61-52). Ο Απόλλωνας αναζήτησε λύσεις, χωρίς να βρει ουσιαστικό αποτέλεσμα και έφτασε να κυνηγά το +12 του Κολοσσού στο 38’.

Το υπόλοιπο του αγώνα έμοιαζε διαδικαστικό, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τελικά στη νίκη και να παίρνουν τους πρώτους βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 30-37, 53-52, 73-56

ΚΟΛΟΣΣΟΣ
ΡΟΔΟΥ (Καντζούρης): Μομίροβ 2 (1/4 σουτ), Γουίλιαμς 19 (1/6 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μίλερ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τιλί 5 (2/8 σουτ, 14 ριμπάουντ), Ποτ 11 (4/5 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ξανθόπουλος (4 ασίστ), Μέσιτσεκ 13 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαργαρίτης 9 (1), Χατζηδάκης 2, Σλαφτσάκης 4

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Κόουλμαν 16 (3/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Τσαλμπούρης 14 (3/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/8 βολές, 5 ριμπάουντ), Δίπλαρος 6 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντέιβις 13 (3), Τόμας, Μπέρφιλντ 4 (2/7 σουτ), Τσιακμάς, Διαμαντάκος 3 (6 ριμπάουντ), Μολφέτας