Ηρακλής - Περιστέρι 76-79: Απόδραση από το «Ιβανώφειο» με ηγέτη Μίλερ και κομβικό ΜακΚρί (video)

Νικηφόρο πέρασμα από την έδρα του Ηρακλή για το Περιστέρι στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Basket League.
Σεφτέ στην Basket League έκανε το Περιστέρι στη 2η αγωνιστική, αφού μετά την εντός έδρας ήττα της πρεμιέρας από τον Προμηθέα Πάτρας, οι πρίγκιπες της δυτικής όχθης επικράτησαν με 79-76 του Ηρακλή στο «Ιβανώφειο», σε ένα ματς που παιζόταν μέχρι το φινάλε. Ο Ίαν Μίλερ ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών με 20 πόντους, ενώ Έρικ ΜακΚρί που τελείωσε το ματς με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ήταν κλατς στα τελευταία, κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης.

Χέρι χέρι πήγαιναν στο σκορ οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα (19-18) και τον Γιάννη Κουζέλογλου να ξεχωρίζει από πλευράς Ηρακλή με 7 πόντους, 6 ριμπάουντ, μία ασίστ και ένα κλέψιμο.

Με τον Κουζέλογλου να περνά στον πάγκο για κάποιες ανάσες, το Περιστέρι βρήκε ευκαιρία να μεγαλώσει λίγο τη διαφορά (28-20 στο 14'31"). Όταν ο Τόνι Ντάγκλας ανέβασε στροφές ο «Γηραιός» κατάφερε να να πλησιάσει σε απόσταση αναπνοής πριν την ανάπαυλα (39-38).

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, με μπροστάρη τον Ίαν Μίλερ πήρε αέρα 9 πόντων (53-44 στο 35'), ωστόσο το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τον Ηρακλή στο -3 (64-61) μετά από διαδοχικά τρίποντα εκατέρωθεν, από τους νεαρούς Δημήτρη Μωραΐτη και Κώστα Παπαδάκη

Με τον Ντάγκλας να δίνει το σύνθημα, οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους και προσπέρασαν με 71-70 στο 37'. Μίλερ και ΜακΚρί «πυροβόλησαν» πίσω από το τρίποντο, βάζοντας ξανά το Περιστέρι σε θέση οδηγού με 76-71, ένα λεπτό και 42 δεύτερα πριν το φινάλε. Ο Ράιαν Τέιλορ απάντησε με το ίδιο νόμισμα, αλλά ο ΜακΚρί ήταν ζεστός και ευστόχησε ξανά από την περιφέρεια για το 79-74 με 19" να απομένουν στο χρονόμετρο. Ο Έλστον Τέρνερ προσπάθησε να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά δεν τα κατάφερε.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 38-39, 61-61, 76-79

Ηρσκλής (Σκουρτόπουλος): Γούλριτζ 1 (1/4 βολές), Αγραβάνης 5 (2/8 σουτ), Κουζέλογλου 10 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Ντάγκλας 27 (8/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα), Λιντς 8 (3/7 δίποντα), Σκορδίλης 6 (6 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (2/6 τρίποντα), Χαριτόπουλος, Τέρνερ 2 (1/8 σουτ), Παπαδάκης 6 (2)

Περιστέρι (Μανωλόπουλος): Πέτεγουεϊ 14 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Χρυσικόπουλος 4, Κατσίβελης 11 (2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ασίστ, 4 λάθη), Μπράουν 7 (8 ριμπάουντ), Μίλερ 20 (5/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/5 βολές), ΜακΚρί 8 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μορέιρα 10 (2/8 δίποντα, 6/6 βολές, 7 ριμπάουντ), Μωραΐτης 5 (1), Σαλούστρος (7 ριμπάουντ)