Με το δεξί η ΑΕΚ στο νέο της... σπίτι, 81-69 τη Λάρισα! (video)

Στο πρώτο της παιχνίδι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, η ΑΕΚ επικράτησε της Λάρισας με 81-69 και μπήκε νικηφόρα στις νέες σελίδες της ιστορίας της.

Η ΑΕΚ με οδηγούς Κολόμ που γέμισε κάθε στατιστική κατηγορία (16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), αλλά και τον… μπομπέρ Γέλοβατς των 21 πόντων πέτυχε την πρώτη της νίκη στη Basket League. Κορυφαίος για τη φιλοξενούμενη ομάδα ο Χάντσον με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η «Ένωση» μπήκε «μουδιασμένα» στο νέο της… σπίτι και μετά το 7-2 (3’), η διάθεση που έδειξε η Λάρισα την έφερε στο 8-7 το 6’, ενώ πέρασε με 9-12 ένα λεπτό αργότερα. Ο ρυθμός ανέβηκε μέχρι το τέλος, οι δύο ομάδες συνδέονταν με το καλάθι, ωστόσο το δεκάλεπτο έληξε στο 23-20 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η ΑΕΚ παρουσιάστηκε πιο έτοιμη και κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα μετά από το σερί με 9-0 και να φτάσει στο 29-24 με τη συμπλήρωση του 16ου λεπτού.

Μετά το τέταρτο της ανάπαυλας, οι παίκτες του Στέφανου Δέδα πατούσαν σταθερά στο παρκέ και έφτασαν τη διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους στα μέσα της τρίτης περιόδου (50-36). Η Λάρισα έκανε την αντεπίθεσή της μετά το 35’ και με το 56-50 έμπαινε στην τελευταία πράξη του παιχνιδιού για να διεκδικήσει τη νίκη.

Το υπόλοιπο του αγώνα έμοιαζε περισσότερο διαδικαστικό για την εξέλιξή του, αφού η «Ένωση» έφτασε στην πρώτη της νίκη στο Πρωτάθλημα με σκορ 81-69!

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 36-29, 56-50, 81-69

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 16 (3/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Φλιώνης 4, Φιλιππάκος 6 (4 ριμπάουντ), Γκρίφιν 7 (1), Βαουλέτ 11 (1), Μπόγρης 2, Πετρόπουλος 2, Γέλοβατς 21 (4/5 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παππάς 12 (1/5 σουτ, 10/13 βολές, 7 ασίστ).

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Γουάσινγκτον 8 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάντσον 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Θρετ 4 (1/5 σουτ, 4 λάθη), Κρουμπάλι 8 (11 ριμπάουντ), Ζάρας 10 (2), Τσαϊρέλης 6, Βησσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 8 (2), Καράμπελας 11.