Πολύ σκληρός για να πεθάνει! Ανάσταση Παναθηναϊκού με επική ανατροπή, 91-87 τη Φενέρμπαχτσε!

Ποτέ μη λες ποτέ με τον Παναθηναϊκό που σαν τον... φοίνικα αναγεννήθηκε από τις στάχτες του και έκανε σεφτέ στην Ευρωλίγκα κερδίζοντας 91-87 τη Φενέρμπαχτσε χάρη σε σερί 9-0 στα τελευταία 38 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης!

Σε ένα ματς που έμοιαζε με το τρενάκι του λούνα-παρκ οι πράσινοι έδειξαν πως έχουν ακόμη σφυγμό αφού επέστρεψαν από την κόλαση του 82-87 38’’ πριν το φινάλε και εκμεταλλεύτηκαν όλα τα δώρα που τους έκανε η Φενέρμπαχτσε, δηλαδή δύο ανόητα αντιαθλητικά φάουλ μέσα σε οκτώ δευτερόλεπτα και πήραν μία νίκη που θύμισε τα… παλιά και ζέστανε τους περίπου 5.000 θεατές που πήγαν στο ΟΑΚΑ.

Οι πράσινοι ξεκίνησαν αρκετά καλά το ματς και προηγήθηκαν 13-8 και 20-19 πριν το δεκάλεπτο αλλά η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε ψύχραιμα και με τον Ντε Κολό να αναλαμβάνει δράση προσπέρασε 26-20 και έφτασε τη διαφορά και στους 9 (45-36) πριν το ημίχρονο στο οποίο ο Παναθηναϊκός μείωσε με επιμέρους 9-1 από τα λάθη της τουρκικής ομάδας.

Η Φενέρ κράτησε ένα σταθερό προβάδισμα στην 3η περίοδο με τον Παναθηναϊκό πάντως να μην τα παρατάει. Ακόμη και όταν στο 35ο λεπτό η τουρκική ομάδα ξέφυγε 57-51 με τις άμυνες του Φλόιντ και τους Μέικον και Νέντοβιτς να ζεσταίνονται επιθετικά ισοφάρισε 64-64.

Ακολούθησε μάχη με τον Παναθηναϊκό να προσπερνάει 82-79 στο 37ο λεπτό με γκολ-φάουλ του Οκάρο Ουάιτ αλλά η Φενέρμπαχτσε απάντησε με εντυπωσιακό 8-0 σερί διά χειρός Πιέρ και Βέσελι και να προηγηθεί 87-82 ακριβώς 40’’ πριν το τέλος. Τίποτα όμως δεν είχε κριθεί.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε με βολές του Νέντοβιτς και στη συνέχεια με τον Μέικον αφού χαζό αντιαθλητικό του Γκούντουριτς έκανε το 86-87 στα 10’’. Τα δώρα της Φενέρμπαχτσε όμως συνεχίστηκαν αφού στην επαναφορά ο Μπούκερ έκανε αντιαθλητικό στον Νέντοβιτς 5’’ πριν το φινάλε με τον Σέρβο να κάνει το 88-87 και τον Παπαπέτρου να διαμορφώνει ξανά με βολές το τελικό 91-87.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 9 (2), Μέικον 13, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 14 (1), Κασελάκης, Ουάιτ 12 (1), Φλόιντ 8, Νέντοβιτς 20 (1), Έβανς 7 (1), Μαντζούκας, Σαντ Ρος 6

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τζόρτζεβιτς): Χαζέρ, Σαγιόκ, Μαμούτολου, Ντε Κολό 16 (1), Χένρι 12 (2), Πιέρ 10 (1), Μπαρτέλ, Γκούντουριτς 8 (2), Βέσελι 18, Μπούκερ 14, Πολονάρα 9