Euroleague - Live: Παναθηναϊκός - Φενέρμπαχτσε (91-87 τελικό)

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται στο ΟΑΚΑ την τουρκική Φενέρμπαχτσε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα και το BN Sports σας κρατάει ενήμερους για την εξέλιξη της αναμέτρησης.
Μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού 91-87 μετά από δύο αντιαθλητικά φάουλ της Φενέρμπαχτσε στα 10 τελευταία δευτερόλεπτα και εύστοχες βολές Νέντοβιτς και Παπαπέτρου!

Με βολές Νέντοβιτς και Μέικον ο Παναθηναϊκός μειώνει 86-87 10'' πριν το τέλος και έχει την κατοχή μετά από αντιαθλητικό φάουλ της Φενέρ (Γκούντουριτς)

Ο Πίερ εξελίσσεται σε δήμιος του Παναθηναϊκού αφού με ατομική ενέργεια κάνει το 82-87 40'' πριν το φινάλε

Άστοχος σε σουτ τριών πόντων ο Νέντοβιτς, παραμένει το 82-85 ένα λεπτό πριν το φινάλε

Στο 6-0 το σερί της Φενέρμπαχτσε με 2ο σερί καλάθι του Βέσελι για το 82-85 αφού προηγήθηκε άστοχο σουτ τριών πόντων του Παπαπέτρου

Απάντηση από τη Φενέρμπαχτσε με καλάθια Πίερ και Βέσελι για το 82-83 μετά από λάθος του Παπαπέτρου

Με καλάθι και φάουλ του Οκάρο Ουάιτ από επιθετικό ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός προηγείται 82-79

Τρία λεπτά πριν το τέλος η Φενέρμπαχτσε ανακτά το προβάδισμα αρχικά με καλάθι του Μπούκερ και μετά με βολές του Πίερ (77-79)

Μπροστά ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά μετά το 9ο λεπτό (20-19) αφού με βολές του Νέντοβιτς κάνει το 77-76!

Ζεστάθηκε ο Μέικον που διαμορφώνει το 75-76 (35')

Με βολές του Μέικον ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε απόσταση βολής (73-74) αλλά η Φενέρ κάνει το 73-76

Με τρίποντο του Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός μειώνει σε απόσταση βολής (71-74)

Η Φενέρμπαχτσε με τρίποντο από τον Πίερ ξεφεύγει ξανά με 6 (66-72)

Τέλος 3ης περιόδου με τον Παναθηναϊκό να φέρνει το ματς στα ίσια (64-64) με κάρφωμα του Φλόιντ αλλά τον Πολονάρα με τρίποντο να διαμορφώνει το 64-67

Φοβερό άμυνα από τον Νέντοβιτς, κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό για το 62-64 στο 29ο λεπτό

Αντίδραση από τους πράσινους που με τους Έβανς και Φλόιντ μειώνουν 60-64

Η Φενέρμπαχτσε "απάντησε" με 7-0 σερί διά χειρός Ντε Κολο (16 πόντοι) και ξέφυγε 56-64

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο και έχασε την ευκαιρία να προσπεράσει (56-57)

Στα μισά της 3ης περιόδου η Φενέρμπαχτσε με άξονα τον Γιαν Βέσελι ξεφεύγει 51-57

Ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο με τη Φενέρμπαχτσε να προηγείται 49-53

Ημίχρονο στο ΟΑΚΑ με τη Φενέρμπαχτσε μπροστά στο σκορ με 45-46 και τον Παναθηναϊκό να μειώνει με φοβερό buzzer του Παπαπέτρου. Πρώτοι σκόρερ για τον Παναθηναϊκό οι Παπαπέτρου (11) και Πέρι (9) και για τη Φενέρ οι Ντε Κολό (12) και Χένρι (10)

Ο Ντε Κολό με συνεχόμενα καλάθια κάνει το 36-45 αλλά μειώνει ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Παπαπέτρου και λέι-απ του Σαντ Ρος 41-45

Οι πράσινοι μείωαν στους 4 (34-38) αλλά ο Βέσελι έδωσε αέρα 6 πόντων στη Φενέρ

Ο αγώνας απέκτησε γρήγορο ρυθμό με τη Φενέρμπαχτσε να ανταποκρίνεται καλύτερα και να προηγείται 31-37

Ζεστάθηκε επιθετικά ο Κέντρικ Πέρι με 6 σερί πόντους αλλά η Φενέρμπαχτσε εξακοκουθεί να προηγείται

Γκολ-φάουλ από τον Πέρι ο οποίος μειώνει 25-28

Η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 6 πόντους (20-26) αλλά μείωσε ο Παπαγιάννης 22-26

Τέλος της 1ης περιόδου με τη Φενέρμπαχτσε να προηγείται 20-21 (Παπαπέτρου 6, Ουάιτ 5 - Χένρι 6, Ντε Κολό 6, Γκούντουριτς 5)

Έχει κολλήσει επιθετικά ο Παναθηναϊκός αφού στα τελευταία τρία λεπτά έχει πετύχει μόλις 2 πόντους

Στο 9-0 το σερί της Φενέρμπαχτσε που προηγείται 13-17

Μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό η Φενέρμπαχτσε έτρεξε σερί 6-0 και προηγείται 13-14

Τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της 1ης περιόδου ο Παναθηναϊκός προηγείται 13-8 με 5 πόντους του Ουάιτ και 4 του Παπαπέτρου

Μέικον, Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Φλόιντ στη βασική πεντάδα του Παναθηναϊκού
Χένρι, Σαγιόκ, Πίερ, Μπούκερ και Βέσελι η βασική πεντάδα της Φενέρμπαχτσε

Λίγος κόσμος στο ΟΑΚΑ αφού στις εξέδρες δεν βρίσκονται πάνω από 5.000 θεατές

Την 1η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 75-63 εκτός έδρας από τη Μονακό ενώ η Φενέρμπαχτσε επικράτησε 61-57 του Ερυθρού Αστέρα.

Τζάμπολ
του αγώνα στις 21.00 με διαιτητές τους Πέρεζ (Ισπανία), Βίλιους (Λιθουανία) και Κόλιενσιτς (Μαυροβούνιο)